Антоніна Мних — городниця з великим стажем. Буває, їде в електричці з кошиком солодкого перцю, а люди дивуються, що такий росте неподалік Києва, а не десь на півдні. Своїми секретами Антоніна Володимирівна поділилась і з «Порадницею». Цьогорічна весна затяжна, тож господині ще встигнуть скористатися ними.
Якісне і повноцінне
Звісно, кожен городник це знає, та все ж пані Антоніна наголошує: купуючи насіння (лише у перевірених виробників та продавців!), звертайте увагу на термін придатності. Важливо бути впевненими, що воно правильно зберігалось. Існує також чимало способів поліпшити його якість. Це відбір за вагою (калібрування), намочування, пророщування, прогрівання, дражування, загартування. Для калібрування господиня у трьох літрах води розчиняє 100–150 г солі, засипає насіння. Протягом 1–2 хв. помішує і ще 3–4 хв. дає відстоятися. При цьому велике повноцінне осідає на дно, а неякісне спливає. Відібране слід добре промити в чистій воді, а потім просушити до сипучості.
Тугосхожому — особлива увага
Це передусім стосується моркви та петрушки. З такого насіння потрібно вимити ефірні олії, які перешкоджають проростанню. Та й іншим видам передпосівні «ванни» підуть лише на користь. Для замочування насіння можна помістити на блюдечко та налити трохи води, яку кілька разів поміняти. Насіння моркви, петрушки, буряків, помідорів, цибулі набубнявіє через 1–2 доби, а огірків, кабачків, капусти, кавунів, динь — через 8–12 год.
При замочуванні важливо не допускати, щоб насіння «задихнулося». А це буває, якщо його глибоко занурити у воду й довго так тримати.
Після висіву намочене чи проросле насіння завжди потребує поливу. Якщо ґрунт бодай ненадовго підсохне, воно загине. Не можна намочувати лише гранульоване, застерігає господиня, бо воно вкрите спеціальною поживною оболонкою.
Усьому свій час
Нерідко, усміхається пані Антоніна, аби не відставати від сусідів, які вже відсіялися, люди поспішають і собі засіяти город. А земля ще холодна, особливо вночі. От і доводиться потім пересівати по два, а то й три рази. Особливо потребують тепла гарбузові. Так, температура ґрунту на глибині загортання насіння огірка має бути не нижче 12 градусів, гарбуза — 15–16. Щоб успішно вирощувати вибагливі до тепла рослини, насінню не завадить загартування. А от коренеплоди досить холодостійкі, їхнє насіння проростає при 2–5 градусах. Не боїться холоду й салат, який витримує приморозки навіть до мінус 3–4 градусів. Досить холодостійкими також є цибуля та горох.
Глибина загортання
Для кожної культури вона своя. Так, моркву, редиску та редьку висівають на глибину 1,5–2 см, після чого нещільно утрамбовують поверхню зворотним боком грабель. Салат заглиблюють ще менше — на 1–1,5 см, горох — аж на 5 см. Зазвичай глибина загортання вказана на пакетику з насінням. Утім, потрібно зважати й на механічний склад ґрунту. На піщаних та супіщаних загортають на 1–2 см глибше, ніж на глинистих і суглинистих. На дуже важких, застерігає дачниця, може взагалі не прорости. У таку землю вносять пісок.
Регулярне зволоження
Для молодих паростків волога має особливе значення. Кількість поливів залежить від погодних умов. На супіщаних ґрунтах поливають частіше, на суглинкових і тим більше глинистих — рідше.
Щедрих вам урожаїв!
Записала Лідія ГЕРАЩЕНКО.