Більшість із тих, хто перехворів на ковід, скаржаться на погане самопочуття, біль у серці, внутрішніх органах, на кашель… Досить важко звикнути, що якість життя від таких симптомів значно знижується. А психологи констатують сплеск депресивних станів та думок про суїцид у цих людей. Важкими стають і справи, які раніше здавалися легкими, що теж негативно впливає на загальний стан та світосприйняття.
Тож як цьому зарадити? Необхідно звернути увагу на прості рекомендації, що стосуються як фізіологічного, так і психологічного здоров’я.
- Після хвороби необхідно підтримувати зв’язок із сімейним лікарем, повідомляти йому про зміни у стані здоров’я і, звісно, виконувати рекомендації.
- Виконувати дихальні вправи, аби відновити функціональність легень.
- Проводити більше часу на свіжому повітрі.
- Регулярно організовувати для себе легкі фізичні навантаження.
- Продовжувати дотримуватися правил безпеки та самозахисту, адже після перенесеної хвороби організм досить ослаблений і схильний до інших хвороб.
Якщо з тілом усе виявляється доволі зрозумілим, то що ж вдіяти з пригніченим настроєм і відсутністю мотивації до будь-якої роботи?
- Скласти розклад дня і дотримуватися його.
Через карантин багатьом людям було досить складно організувати простір навколо себе, але це є дуже важливим фактором у відновленні нашого внутрішнього стану. Чітка послідовність дій у нашому мозку формує почуття безпеки і сприяє зменшенню нервового напруження.
- Просити про допомогу.
Кого? Свою сім’ю, друзів, рідних. Якщо відчуваєте, що самостійно впоратися не в змозі, не соромтеся просити про допомогу. Не намагайтеся виконувати свої обов’язки в повному обсязі. Мине час, і неодмінно до них повернетеся, але для цього необхідно відновити свої сили.
- Вести щоденник вдячності.
Заведіть щоденник вдячності й кожного дня записуйте три речі, за які вдячні прожитому дню. Так, хвороба — зовсім не найкраще, що траплялося з вами в житті, але важливо знайти те, що змінило ваше ставлення до світу завдяки їй. Можливо, ви зрозуміли, що кожен день життя — велика цінність, а може, в іншому світлі побачили чоловіка/дружину та дітей. Запишіть це. Зробіть такі записи своєю щоденною звичкою і помітите, як змінюватиметься світ навколо вас.
- Знайдіть час сказати близьким людям важливі речі.
Як часто ми кажемо рідним та друзям про свої почуття до них? Чи вважаємо, що це зрозуміло й без зайвих слів? Спробуйте ввести в своє життя звичку підтримувати душевні розмови з рідними та близькими. Ми іноді думаємо, що знаємо про людину все, але одна розмова може відкрити нам цілий світ.
- Живіть тут і тепер.
Звертайте увагу на найдрібніші моменти у вашому житті: насолоджуйтесь смаком їжі, кольором овочів та фруктів або речей, які одягаєте; відчуттям тканини, що торкається до тіла; обіймами дітей та рідних; пустощами ваших домашніх улюбленців. Коли ми цілеспрямовано звертаємо увагу на такі прості речі, фокус нашої уваги зміщується зі страхів про майбутнє на проживання поточного моменту й отримання від нього задоволення.
- Спілкуйтеся з позитивними людьми.
Людьми, що звикли знаходити хороше навіть в поганому, з людьми, від чиєї усмішки вам стає добре на душі. Уникайте спілкування з панікерами й песимістами. Адже давно відомо, що наше оточення формує наше світосприйняття.
- Згадайте речі, що надихають.
Це можуть бути досить прості речі: кава, фільм, мультфільм, книга, хобі, творчі заняття або музика. Будь-що. Аби мали можливість виконувати їх щодня. Скажете, немає часу? 15 хвилин на день для початку буде достатньо. Головне — почати.
- Зверніться до фахівця.
Коли відчуваєте, що не в змозі самостійно впоратися з пригніченим станом, зверніться до фахівця: психолога, психотерапевта, психіатра. Дійсно, існують досить складні стани, коли людина попри всі намагання не почувається краще. В такому разі краще довіритися професіоналам.
І, звісно, в кожній з цих справ важливо тільки одне. Знаєте що? Виконувати їх! Регулярно. З відповідальністю. Зміни не приходять у результаті знань. Зміни приходять в результаті ДІЙ!
Валентина ПЕТРАКОВСЬКА, психолог.