Я багато чого вирощую на продаж, зокрема, захоплююсь рожевоплідними помідорами. Торік у Києві навіть у сезон продавала по 40 грн за 1 кг. Село наше за більш ніж 100 км від столиці. Тож доводиться чимало грошей витрачати на дорогу. Та попри це все одно вдається заробити копійчину. Хочу поділитися секретами, як мати гарні врожаї.
Починати потрібно з вибору насіння. Я віддаю перевагу гібридам. Окремо хочу відзначити гібрид Хапінет. Вага плодів до 250 г, соковиті, солодкуваті, щільні. Що важливо: не розтріскуються і довго зберігаються. Або ранній гібрид Мануса – плоди вагою до 300 г, також не розтріскуються, солодкуваті. Стійкий до багатьох хвороб. Порадували також Мамстон, Сім-Сім, Торбей. Якщо зберігаєте насіння взимку, не забувайте, що оптимальна температура для нього – 7–10 градусів.
Дуже важливо не помилитись зі строками посіву насіння. Помідори висаджують одними з найперших. Однак часто бачу, як люди вже висаджують цілі помідорні дерева, гадаючи, що так краще. Однак переросла розсада гірше приживається. Оптимально висаджувати 60–65-денну. Пізні сорти я висіваю на розсаду ще у квітні. Перевага пізньої посадки в тому, що сіянці отримують багато сонця і не витягуються, розсада виходить приземкувата, якою й повинна бути.
Сіянцям обов’язково потрібно забезпечувати простір. Із загущених хорошої розсади не отримати. Тож дотримуйтесь відстані між ними. Заглиблюю насіння до 0,5 см.
Землю під посів беру садову, але обов’язково збагачую перегноєм. До появи сходів накриваю ящики плівкою і тримаю при температурі близько 25 градусів. Після появи сходів знижую її протягом 5–7 днів до 12–15 градусів вдень і 6–10 вночі. Надалі в сонячні дні підтримую на рівні 20–25 градусів, а в похмурі – 17–19.
Щоб сіянці не витягувались, потрібно забезпечити їм хороше освітлення. Я тримаю свої ящики на утепленій веранді, вона добре освітлюється і тут легко регулювати температуру. Якщо такої можливості немає, потрібне буде досвічування.
Поливаю сіянці помірно: не перезволожуючи, але й не пересушуючи. Вода має бути кімнатної температури. Я відстоюю її у відрах на цій же веранді. Молоді сходи, доки не зміцніють, зволожую з пульверизатора.
Пікірую сіянці через 18–20 днів після появи сходів. Через 4–5 днів після пікірування підживлюю розсаду нітроамофоскою: 1 ст.л. розчиняю в 10 л води. Можна в 10 л води розчинити 10 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату та 60–80 г хлористого кальцію. Важливо не нехтувати загартовуванням. Розсада помідорів зазвичай досить витривала, однак якщо не звикне до сонечка, то у відкритому ґрунті може попектися, що негативно позначиться на подальшому рості. Та й до низьких температур її потрібно привчати поступово.
Ніна ЗАЙЧЕНКО. Київська обл.