Кажуть, справжній вік людини записаний не в паспорті, а на стінках кровоносних судин. Саме через порушення венозного кровообігу виникає безліч хвороб, одна з яких – варикоз (від латинського слова «вузол»). Майже чверть населення планети страждає від цієї недуги.
Першою ознакою порушення циркуляції крові є зміна стану нігтів на ногах – вони стають тонкими, ламаються, або навпаки, грубішають і потовщуються.
Спочатку хвороба має прояви косметичного характеру. Стають помітними вени під шкірою в підколінній ямці, при навантаженні випинаються. Далі, якщо хвороба прогресує, з’являється стомлюваність, відчуття важкості в ногах. Якщо бачите на ногах сліди від резинки шкарпеток, це початок набряклості. Далі ввечері в ліжку можете відчути судоми в литкових м’язах, відчуття, ніби відсиділи ногу. Це ознака недостатнього живлення шкіри і м’язів. Із часом на внутрішньому боці гомілок починають з’являтися пігментні плями.
Внаслідок підвищеної проникності стінок вен еритроцити виходять у міжклітинну рідину. Розвиваються дерматити – свербіж, висипання на шкірі. Потім з’являються виразки.
Найнебезпечнішим у варикозному розширенні вен є його ускладнення: тромбофлебіт, розрив варикозного вузла з кровотечею, хронічна венозна недостатність з утворенням трофічних язв. Хорошою профілактикою варикозного розширення вен є часник. При цьому захворюванні потрібно щодня його вживати. Гарнірним доповненням до м’ясних і рибних страв буде й маринований часник. Адже цей овоч впливає на фібринолітичну активність крові, тобто допомагає розщеплювати білок фібрин, тим самим перешкоджаючи утворенню кров’яного згустка. Речовина алліцин, що міститься в часнику, перешкоджає утворенню тромбів, розріджуючи кров. Крім того, він містить 17 мікроелементів, у ньому багато зв’язаного йоду, який допомагає функції щитоподібної залози.
Для полегшення болю і зняття запалення при варикозному розширенні вен рекомендується приймати ножні ванни до колін. Для цього зазвичай використовується кора верби – червоноталої (верби гостролистої) або білоталої (верби ламкої). Можна також додавати кору дуба.
Склянку сушеної подрібненої кори верби (або рівні частини кори верби й дуба) залити 2 склянками окропу, настоювати пів години на киплячій водяній бані (або кип’ятити на дуже слабкому вогні), процідити. Відвар вилити у відро з теплою, але не гарячою, водою, тримати в ньому ноги приблизно пів години, поки вода охолоне. Після ванни надіти на ноги бандаж і хоча б пів години відпочити, бажано полежати.
Такі ванни корисні й людям, які одужують після важкої хвороби та тривалого лежання в ліжку. При слабкості ніг і тремтінні їх під час ходьби роблять приблизно 20-хвилинні ножні ванни в міцному відварі вербової кори.
Олена СВІТКО, лікар-натуропат.