Зазвичай під вирощування розсади відводять найпростіші ємності з підручних матеріалів (стаканчики з-під сметани, обрізані пластикові пляшки тощо).
Однак у дерев’яних ящиків для розсади є свої переваги. По-перше, такі ємності виготовлені з екологічного матеріалу і прослужать багато років. По-друге, мають естетичний вигляд і самі по собі прикрашатимуть підвіконня. Адже саме естетиці при вирощуванні розсади надають чи не останнього значення. А шкода, адже такі ємності «прикрашають» наші домівки майже чверть року. Завдяки тому, що ящики зазвичай доволі місткі, тут можна висіяти одразу багато насіння. Плюс їх ще й у тому, що можна виготовляти навіть із залишків деревини.
Виготовити найпростіший ящик до снаги й початківцю. Для цього потрібно зробити заміри, ножівкою нарізати дошки потрібної довжини (приміром, по довжині підвіконня) і з’єднати їх саморізами та кутками у прямокутник. Найоптимальніша висота стінок — 6–8 см. Потім саморізами прикріплюють дно конструкції, в якому обов’язково роблять дренажні отвори. Дно можна зробити з фанери або збити з кількох частин, між якими залишають невеликий зазор для виходу зайвої води.
Якщо всередині такого ящика потрібно зробити комірки, їх стінки можуть бути зі звичайного картону, смуги якого розміщують уздовж та впоперек із прорізами в місцях перехрещень. Таким чином у кожного сіянця буде своє індивідуальне місце. Якщо зробити до такого ящика ще й кришку, то вийде міні-парник. Кришку можна зібрати з тонких брусків (рейок) та поліетиленової плівки. Бруски збивають у формі прямокутника такого ж розміру, як і периметр ящика. До прямокутника зверху цвяхами або будівельним стиплером прикріплюється плівка. До ящика така кришка кріпиться за допомогою металевих петель. Не забудьте також спорудити для тари піддони.
Мінус таких ящиків у тому, що за кілька сезонів матеріал починає псуватись через постійний вплив вологи. Щоб слугували довше, бажано перш ніж засипати в них землю, обробити захисним розчином для дерева. Після повного висихання розчину можна висівати насіння.
Щоб зробити ще більш естетичним, ззовні можна пофарбувати. Коли розсаду буде висіяно на грядках, ящики можна або сховати до наступного сезону, або висадити в них кімнатні квіти. Перед тим тару треба почистити та висушити.
Василь ГЕРАСИМОВ.