Що буде у святковому меню, кожна господиня визначає на свій розсуд відповідно до вмісту гаманця та побажань родини. У переліку делікатесів, якими хочеться посмакувати в новорічні свята, присутня й червона ікра. Пропонуємо кілька порад, як обрати якісний кав’яр.
Одразу попередимо: купувати найдешевшу ікру «по акції» експерти не радять. Відомі випадки, коли зіпсований товар промивали, перефасовували і вже з новою датою виробництва продавали за зниженою ціною через мережу магазинів.
У супермаркетах ціна за баночку ікри (100–120 г) коливається від 80 до 250 гривень. Хоча, як попереджають експерти, справжня ікра не може коштувати менше 200 гривень. Найкращу закривають у бляшанки прямо на місці вилову риби. Ікру лососевих видобувають на американській Алясці, Далекому Сході в РФ (Сахалін і Камчатка), а також у водах Норвегії, Ісландії, Шотландії, Данії та Польщі.
Риби немає, то звідки кав’яр?
В Україні кав’яр готують за технічними умовами (ТУ), тобто за власною рецептурою виробника. Різниця зокрема полягає в тому, що українські ТУ дозволяють додавати до нього заборонений у Європі шкідливий консервант під назвою уротропін (E 239). В Україні зі зрозумілих причин немає власної сировини для виготовлення такого продукту, але ікорні виробництва є. Звідки завозять для них сировину, сказати складно. На бляшанках із ікрою від низки виробників, які бачили в столичних супермаркетах, стверджувалося, що походить зі США. Везуть її у стані сильного охолодження, що межує з заморожуванням, і це, безумовно, впливає на смак продукту. Щоправда, якісну форелеву ікру можуть виготовляти з риби, вирощеної штучно на українських аквафермах у Карпатах. Але такий продукт реалізовують здебільшого в місцевих ресторанах.
Експерти радять купувати червону ікру в спеціалізованих магазинах (але в маленьких містах їх просто немає!) або у великих супермаркетах із доброю репутацією. Зважте, що навіть у легальній торговельній мережі можете придбати неякісний товар сумнівного походження.
«Вищого сорту» не буває
Обирайте кав’яр першого сорту — на відміну від другосортного, це має бути ікра виключно від одного виду лососевих риб. До речі, «ікри вищого сорту», яку «впарюють» довірливим споживачам деякі інтернет-магазини, просто не існує.
Прочитайте склад продукту — там не повинно бути більше двох консервантів, зазвичай це Е200 (сорбінова кислота) та Е211 (безойнокислий натрій). Обираючи товар, звертайте увагу на умови його зберігання (температура має бути мінусовою). Ікру викладають у холодильнику, а не просто на прилавку. Крім того, перевірте термін придатності — спожити її краще протягом 12 місяців від дати виготовлення.
Зважайте і на ціну. Ікра цьогорічного вилову більш як удвічі дорожча за торішню. Дата її виготовлення має бути відповідною. Наприклад, горбуша нереститься влітку, тому на ікрі зі свіжої сировини дата виготовлення буде швидше за все липнева, серпнева або в крайньому разі вереснева.
Справжній якісний продукт — розсипчастий, ікринки пружні та не засохлі. Якщо купуєте товар у металевій тарі — оцініть його за звуком. Потрусіть біля вуха бляшанкою: якщо почуєте хлюпання, значить, в консерві надмірна кількість рідини. Це свідчить про те, що товар у кращому разі виготовляли із замороженої сировини й у ньому багато розсолу та ікринок, які луснули. Якісна ікра не злипається, має бути з мізерною кількістю пошкоджених ікринок, без плівок і згустків. Зернинки щільно заповнюють тару і не випадають із відкритої банки, щойно ви її перевернули.
Остерігайтеся підробки!
Зверніть увагу на маркування. Має бути повним із обов’язковим зазначенням підприємства-виробника та експортера, дати виробництва, термінів придатності тощо. Між іншим, лосось — це не риба, а збірна назва родини риб. Тож на якісному продукті обов’язково має бути зазначено й вид риби, від якого взято ікру: наприклад, «ікра лососева — горбуші», «ікра лососева — кети» або «ікра лососева — нерки». Кришка металевої ємності має бути проштампована зсередини назовні. Якщо ж дата виготовлення, навпаки, втиснута всередину, можливо, перед вами підробка.
Щоб перевірити, справжня ікра чи штучна (з желатину або альгінатів — витяжок із водоростей), киньте кілька ікринок в окріп: штучні в ньому розчиняться.
Коментар фахівця
— Близько 80 відсотків представленої на нашому ринку ікри — це контрафактна продукція, — стверджує Голова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація рибалок України» Олександр Чистяков. Він радить обирати ікру у скляній тарі — на відміну від металевої, вона не окислюється та дозволяє гарно роздивитися товар. Ікринки мають бути однакові за розміром і кольором та мати темне ядро — зародок. Якщо його немає — ікра штучна. Якщо кав’яр вкритий білим нальотом, схожим на іній, — він зіпсований. Коли купуєте ікру «на вагу», майте на увазі, що вона теж була попередньо розфасована у великі ємності — від 0,5 і до 5 кг. Після того, як банку відкрили, весь кав’яр із неї мають реалізувати протягом доби. Якщо не впевнені, що продавець дотримався цих умов, відмовтеся від купівлі. «Недобросовісні підприємці прострочений товар відправляють «у реанімацію» — промивають у розчині марганцю, змащують олією та вдаються до інших маніпуляцій», — попереджає Олександр Чистяков.
Інна ПОЛЯНСЬКА.