Якщо ви без приводу стали періодично відчувати сильну тривогу в комплекті з прискоренням пульсу, це може бути проявом панічної атаки. «Порадниця» розібралася, чому вона виникає, кому загрожує, а головне — як із нею боротися.
— Панічна атака — це раптовий і болісний для людини напад занепокоєння, страху й інтенсивної тривоги, що виникає без видимих причин, — пояснює лікар-психіатр Ігор ШИБКО. — Зазвичай він поєднується з різними соматичними (тілесними) симптомами, які провокує викид адреналіну: прискоренням серцебиття, запамороченням, пітливістю, підвищенням артеріального тиску. В середньому панічні атаки тривають 15–30 хвилин й можуть турбувати пацієнта як щоденно, так і 1–2 рази на місяць. Безпідставні напади паніки виникають у людей різного віку, але жінки страждають від них утричі частіше за чоловіків. У групі ризику також жителі мегаполісів через надмірно напружений ритм життя.
Панічна атака не загрожує життю людини, але може істотно знизити його якість, тому що часті напади або ж їх очікування роблять хворого нервовим і відлюдькуватим. Людина починає уникати місць і ситуацій, в яких пережила паніку (поїздка в транспорті, перебування в натовпі тощо), часом втрачає апетит. Якщо напад стався вночі, згодом може розвинутися розлад сну.
За словами лікаря, панічна атака може бути як самостійним розладом, так і супутньою ознакою захворювань ендокринної або серцево-судинної систем; наслідком депресії, фобії, сильного стресу, надмірних фізичних навантажень, прийому ліків, алкоголю або напоїв, що містять кофеїн. Є й теорія про спадкову схильність. Але до кінця причини виникнення панічних атак поки не вивчені.
Характерними проявами недуги є пришвидшення пульсу, підвищена пітливість, запаморочення, сухість у роті, відчуття клубка в горлі та браку повітря. Хворі часто скаржаться на нудоту й дискомфорт у шлунку, тремор й оніміння кінцівок. Зазвичай напад також супроводжується страхом смерті й втрати контролю над собою. Суб’єктивно пацієнти описують свої відчуття, як «земля йде з-під ніг» або «серце готове вистрибнути з грудей».
— Щоб самостійно впоратися з панічною атакою, головне — переключити свою увагу, — каже Ігор Шибко. — Якщо перебуваєте в громадському місці — сконцентруйтеся на деталях реальності навколо вас: яскравому пальто сусідки в трамваї, породі собаки, що біжить по вулиці, — нарахуйте мінімум 8 таких конкретних речей. Якщо паніка наздогнала вас удома, почніть якусь звичну справу — мийте посуд або витирайте пил; проговорюйте вголос заспокійливі установки: «Я спокійний, я в нормі, це просто фантазія, яка закінчиться за кілька хвилин».
Прийти до тями допомагає й невелике м’язове напруження: кілька разів стисніть і розтисніть кулаки, переступіть із ноги на ногу, потріть мочки вух. Важливо також нормалізувати дихання: повільно подихайте в паперовий пакет або складені човником долоні, щільно затуливши ними рот і ніс.
Щоб не стати заручником панічних атак, зверніться по допомогу до фахівців. Для початку відвідайте сімейного лікаря, який виключить органічні причини розладу. Можуть знадобитися консультації ендокринолога, кардіолога, невролога, додаткові аналізи та обстеження.
Зазвичай для позбавлення від нападів паніки призначається комплексна терапія: прийом медикаментів (для лікування основного захворювання та зниження рівня тривоги) і психотерапевтичні сеанси. Покращення може з’явитися вже за місяць. Важливий також позитивний настрій і мотивація самого пацієнта.
Для профілактики атак намагайтеся не перевтомлюватися, спати не менше 8 годин, не нервувати, бути фізично активними, а також не зловживайте кавою й алкоголем.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ
- 2 ст.л. сухої меліси (або м’яти) залийте 2 склянками окропу й настоюйте в термосі 1,5 год. Процідіть і вживайте по півсклянки тричі на день (перед їдою). За бажання можна пити настій як звичайний чай, додаючи мед і лимон.
- 1,5 ч.л. сухої материнки залийте 300 мл окропу, дайте настоятися 15 хв. Потім процідіть і пийте по 150 мл двічі на день: вранці та ввечері.
- Візьміть 100 мл соку червоного буряка та стільки ж меду, ретельно перемішайте і вживайте по 1 ст.л. тричі на день за півгодини до їди. Зберігайте засіб у холодильнику.
- Якщо є проблеми зі сном, приготуйте настій липи або ромашки: 1 ч.л. сухих суцвіть увечері заваріть склянкою окропу й за півгодини випийте як чай, попередньо процідивши.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.