У нас підростає сад і я ще тільки-но вчуся господарювати там. Зараз потрібно обрізати дерева — які інструменти краще придбати для цього?
Валентин. Київська обл.
Для осіннього (та й не лише) обрізування дерев господарі зазвичай використовують садову пилку чи секатор, однак значно полегшить цю роботу й інший інструмент, який бажано мати у своєму арсеналі. Крім того, в листопаді, після опадання листя, на гілках стають добре помітні гнізда шкідників, що зимують на деревах. Їх важливо знищити. Отже, чим озброїтись, вирушаючи зараз у сад?
Секатор — найпопулярніший інструмент для обрізування дерев та кущів. Ним обрізують гілки діаметром до 20–25 мм. Однак при неправильному виборі моделі або поганому заточуванні секатори можуть травмувати деревину. Обвідний секатор має два вигнуті леза. Одне робоче, воно гостро заточене з одного боку, друге — опорне, незаточене. Обираючи такий секатор, звертайте увагу, щоб між його лезами не було зазору. Також бажано, щоб леза були виготовлені з високовуглецевої загартованої сталі або принаймні нержавійки, однак останні швидше тупляться. Для обрізування сухих і здерев’янілих пагонів застосовують контактний, або упорний секатор. Його ріжуче лезо має двостороннє заточування. Чому контактні моделі використовують переважно для мертвих гілок? Бо вони зазвичай сильно травмують зріз гілки. Зате такі секатори не заклинюють. Також ними можна обрізати те, що не шкода поранити, — порость, жирові пагони тощо.
Сучкоріз використовують для більш товстих гілок, діаметром понад 4–5 см. Він незамінний там, де треба прибрати гілки на висоті або в гущавині крони. Це, по суті, секатор (іноді його називають повітряним секатором), але з подовженими ручками, які можуть бути різної довжини (зокрема й телескопічні, які висуваються на кілька метрів). Обвідні сучкорізи призначені для обрізування живих гілок, а моделями з коваделком обрізують сухі та старі. Бувають механічні, бензинові, електричні. Для високих дерев використовують штангові сучкорізи. Вони мають дуже довгу ручку. Також їх конструкція передбачає шнур, при натягуванні якого й відбувається обрізування.
Садові ножиці (механічний кущоріз) згодяться переважно для стрижки рослин, для обрізування дерев вони не підходять Під час роботи задіяні обидві руки. Нагадують звичайні ножиці, але мають більш довгі леза та ручки. При покупці звертайте увагу, як заточені, чи є між лезами зазор (його не повинно бути). Бувають механічні, електричні, бензинові, на акумуляторах.
Садова пилка. Звичайною садовою пилкою зручно працювати з гілками середнього діаметра. Полотно в неї вставлене в ручку, як у ножа. Металева частина має бути широкою, але не дуже тонкою і не надто товстою. Буває вигнутою або прямою, вигин дозволяє просунути пилку навіть у важкодоступні місця. Ручка повинна мати гумові вставки, щоб при використанні пила не висковзувала з рук. Зуби мають бути частими, добре заточеними, із загартованої сталі. А ось столярну ножівку для обрізування дерев і кущів використовувати небажано. Точніше, можна, але лише для мертвих гілок, бо вона залишає на зрізі рани, що довго не загоюються. Для розпилювання товстих гілок та колод знадобиться лучкова пилка. Вона має вигляд вигнутої рами, до якої прикріплене тонке ріжуче полотно. Перш ніж пиляти гілку, роблять запил, щоб інструмент не зісковзнув при роботі.
Не завадить мати в господарстві й обрізувальний садовий ніж. У нього серповидне лезо, заточене з увігнутого боку, яке має бути дуже гострим. Таким ножем усувають брак на зрізах, залишений садовим інструментом, зачищають рани на стовбурах, видаляють шипи та непотрібні молоді пагони (до 10 мм).
Перш ніж купувати будь-який інструмент, переконайтесь, що вам зручно тримати його в руках. Також має бути гостро заточеним, легким і витримувати значні навантаження. Ріжучий інструмент перевірте на аркуші паперу: повинен його різати, а не «зажовувати».
Василь ГЕРАСИМОВ.