Цього року вперше своє професійне свято відзначили виноградарі та винороби – 8 листопада (другої неділі місяця). Запроваджено його не лише з поваги до їх нелегкої праці, а й із метою розвитку виноградарства та виноробства в країні. Хоч і нелегкою, та перспективною вважає свою працю й очікує підтримки від держави і виноградар-аматор Микола ОНИЩЕНКО з селища Ладан на Чернігівщині.
– Різноманіття сортів винограду зараз дуже велике. Якщо раніше в північних і центральних регіонах України вирощували лише сорти раннього достигання, то зараз тут добре почуваються та набирають популярності й ранньо-середні сучасні. Такі зміни стали наслідками виведення нових сортів та зміни клімату. Хіба-то тепер зими?! Ось у моєму дитинстві вони були справжніми – морозні та сніжні, а цього року навіть снігу не бачили, – розповідає виноградар.
– У центрі та на півночі України вже можна впроваджувати промислове вирощування винограду – і воно буде прибутковим. Але для простих людей, які не мають стартового капіталу, в такій справі вкрай необхідна підтримка держави, – вважає господар. – На своїй присадибній ділянці маю 28 сортів, які починають дозрівати в серпні та плодоносять до перших заморозків. Площа ділянки, на якій вирощую виноград, – близько 20 соток. Врожаї бувають гарними, та все залежить від правильного догляду.
Ось зараз, восени, коли врожай уже зібраний, кущі необхідно підготувати до зими. По-перше, визбирати все, адже ягоди чи грона, залишені для птахів, можуть стати розплідником хвороб та притулком для шкідників. Другий, не менш важливий крок, – підживлення та полив. Підживлення винограду калієм допоможе швидше дозріти лозі, а рясний полив захистить від вимерзання навіть у суворі зими. Для достатнього зволоження ґрунту під один кущ потрібно вилити не менше 10 відер води, а якщо він росте на піщаному ґрунті – то й до 20. Дуже кропітка процедура – обрізування лози та формування рукавів. Адже саме від цього й залежить урожай наступного року. Тут потрібно знати певні правила та враховувати нюанси, які стосуються того чи іншого сорту. Останній крок – укриття виноградної лози. Сорти, які є нестійкими до морозів, потребують правильного утеплення, адже будь-яка помилка загрожує випріванням або вимерзанням, – ділиться досвідом виноградар.
— Ще одна осіння справа – приготування вина. Столові сорти винограду я продаю знайомим. Ті, хто вже спробував мій виноград, повертаються – адже ягоди смачні та корисні. Винні сорти використовую для приготування вина, яким пригощаю гостей. Рецептів алкогольного напою маю декілька, але найякіснішим вважається домашнє вино, яке виготовлене без застосування цукру та води. Один із секретів відсутності гіркоти – чавіння ягід руками. Бо лише вручну можна вичавити сік із ягід, не пошкодивши кісточок. Саме в кісточках містяться речовини, що роблять вино гірким.
Спілкувався Руслан ВЛАСЕНКО. Чернігівська обл.