Михайло Кормухін живе під Києвом і у вільний час займається вирощуванням городини. Частину рослин висаджує в теплицях. Каже: приємно мати власні врожаї, коли сусіди лише розпочинають посадку. Та й на сімейному бюджеті це позначається. Однак теплиці потребують і догляду. У пана Михайла їх дві: скляна, з якої колись починав, і полікарбонатна, на яку тривалий час збирав гроші.
Восени, після завершення сезону, господар ремонтує теплиці та готує до зими. Адже влітку в них створюються оптимальні умови для розвитку патогенних мікроорганізмів, плісняви. Якщо рослини там були уражені шкідниками та хворобами, їхні збудники та личинки перезимують і навесні знову вражатимуть розсаду. Тому дезінфекція і чистка теплиці — вкрай важливі.
Для профілактичних і ремонтних робіт господар обирає погожу днину з комфортною температурою 10–15 градусів. Каже: почати потрібно з того, що винести з теплиці всі полиці, ящики, мотузки, горщики та інвентар. Важливо ретельно вибрати всі рослинні залишки, адже на них охоче розмножуються шкідливі мікроорганізми. Якщо залишки нічим не уражені, Михайло закладає їх у компост. А заселені патогенами — спалює. Горщики, піддони та інше обладнання миє жорсткою щіткою, просушує та складає до весни в сараї.
Якщо протягом сезону рослини хворіли або ж ґрунт виснажився, треба зняти його верхній шар та замінити свіжим і здоровим. Коли ж такої можливості немає, його треба бодай знезаразити хлорним вапном: вносять 100 г на кв.м, після чого землю перекопують. А поживний і здоровий ґрунт у теплиці восени просто перекопують на штик лопати, вибирають кореневища та збагачують органікою з міндобривами. Так, на кв.м можна внести 4–6 кг перегною, 20–25 г калійного добрива та 30–40 г суперфосфату, радить господар.
Дерев’яні стійки своєї скляної теплиці Михайло обробляє 10-відсотковим розчином мідного купоросу. Якщо є металеві елементи, по них можна пройтися ганчіркою, просоченою гасом або бордоською рідиною.
Усі поверхні господар ретельно миє. Стелю, каже, зручно мити шваброю. Тріснуте в скляній теплиці скло треба замінити. У цьому й перевага скляних конструкцій — легкій заміні. Всі щілини важливо заробити герметиками. Добре дезінфікує поверхні гасово-вапняна емульсія, про яку останнім часом призабули, каже господар. Готує її так: бере 1 кг негашеного вапна, 0,5–1 л гасу та 5 л води. Спочатку гасить вапно й розводить водою, потім, постійно мішаючи розчин, тонкою цівкою вливає гас. А ще, радить, для миття та дезінфекції теплиць можна використовувати такий дешевий, але ефективний засіб, як «Білизна», він добре вбиває грибок. Для цього літр «Білизни» розводить у 10 л води. Для обробки теплиці можна скористатись і хлорним вапном: 400 г на відро води, пару годин настояти, а потім процідити. Якщо є мохи та лишайники, то ці місця обробляє 5-відсотковим розчином мідного купоросу. Ззовні теплицю достатньо помити водою, змиваючи весь бруд, пил і листя.
Полікарбонатну теплицю господар миє водою з додаванням невеликої кількості мийних засобів, користуючись поролоновою губкою. Нагадує: полікарбонат не можна мити абразивними засобами, а тим більше чистити щітками, ножами чи іншими гострими предметами. А ось скляні поверхні абразивних засобів не бояться. Для дезінфекції полікарбонатної теплиці найкраще підійде розчин мідного купоросу.
Після всіх процедур теплицю треба ретельно просушити.
Записала Лідія ГЕРАЩЕНКО.