Послаблення карантинних обмежень мало різноспрямований вплив на ціни, вважають аналітики. Через значні обмеження в роботі громадського транспорту в Україні підскочили ціни на автомобільний газ. Таку тенденцію відзначив у тижневому економічному огляді від 22 травня Національний банк України. Ціни на бензин і дизельне паливо за тиждень практично не змінилися. Автомобільний газ став винятком. Пересування автомобілем в Україні зростають швидше, ніж у інших країнах, що, вірогідно, пов’язано із наявними обмеженнями на перевезення громадським транспортом, йдеться в огляді НБУ.
Здорожчало й весняне меню. «Протягом останнього тижня ціни на продукти харчування незначно підвищилися. Зокрема, дорожчали фрукти під впливом скорочення пропозиції, а також яловичина та деякі крупи, — зауважують у Нацбанку. — Зміна цін на продукти харчування, щодо яких запроваджено державний моніторинг, була незначною та різноспрямованою».
Нагадаємо, що 18 травня нарешті набула чинності постанова уряду «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» №341 від 22 квітня 2020 року. Відповідно до неї суб’єкти господарювання зобов’язані декларувати наміри підвищити роздрібні ціни на 5 відсотків та вище. В НБУ відзначають, що «за даними онлайн-супермаркетів протягом квітня–травня зміна цін на більшість таких товарів не перевищувала 3% за тиждень, а вартість деяких із них навіть знижувалася».
Повідомляти про зміни рітейлери мають в електронному вигляді — через сайт Держпродспоживслужби. Попередні та задекларовані ціни автоматично вноситимуть до Реєстру роздрібних цін, він є у відкритому доступі. Підсумки першого робочого (для постанови) тижня такі: у Києві кількість суб’єктів господарювання, які надали звіти про ціни, станом на 22 травня дорівнювала нулю. Загалом нові ціни на 780 товарів задекларували 19 підприємств із різних областей країни.
Нагадаємо, що контролю підлягають 10 найменувань харчів. Є в тому переліку й такий стратегічний продукт, як гречка. Ще до набуття чинності урядовою постановою ця популярна крупа побила всі рекорди за темпами здорожчання. Тільки у квітні (порівняно з березнем), за даними Держстату, додала в ціні 18 відсотків! При цьому загалом на споживчому ринку ціни на харчі та безалкогольні напої за місяць зросли на 2,1%. Зокрема, в межах 1,1–9,4% у квітні здорожчали яйця, цукор, овочі, свинина, рис, яловичина, макаронні вироби, риба та продукти з неї. За той самий час 12,8% додали в ціні фрукти. Тож за звичні наїдки у травні довелося викладати більше.
Інна ПОЛЯНСЬКА.