Без паски не уявити Великодня – вона є одним із його неодмінних атрибутів. Цей обрядовий хліб печуть із найкращого пшеничного борошна, до якого додають багато яєць, масло, сметану, цукор, родзинки тощо. Певно, в кожної господині є свій власний рецепт приготування, добре перевірений і випробуваний не раз. Якщо ж немає, то виберіть той, який вам найбільше до вподоби із запропонованих нашими читачами. Тут є й паски без випікання – їх роблять із сиру. Ото вже справді: скільки хазяйок, стільки й пасок.
ПАСКА НА ОПАРІ
* 1 кг борошна
* 1,5 склянки молока
* 6 яєць
* 300 г масла або маргарину
* 2 склянки цукру
* 50 г дріжджів
* 0,5 чайної ложки солі
* 150 г родзинок
* по 50 г цукатів та мигдалю або смажених горіхів
* ванілін.
У 1,5 склянки молока розвести дріжджі, всипати 500 г борошна, ретельно розмішати, щоб не було грудочок, поставити посуд з опарою в тепле місце, накривши полотниною. Коли тісто добре підійде (збільшиться в об’ємі вдвічі), додати жовтки, розтерті з цукром і ваніліном, решту борошна, масло, сіль. Ретельно вимісити, покласти збиті на густу піну білки і продовжувати місити, доки тісто почне відставати від стінок і дна посуду. Поставити тісто, накрите полотниною, в тепло, і коли воно знову збільшиться в об’ємі, додати промиті й просушені родзинки, очищений від шкірки і подрібнений мигдаль (або горіхи), нарізані маленькими кубиками цукати. Підготувати форми, змастивши стінки маслом і притрусивши меленими сухарями. На дно покласти кружечок промасленого паперу.
Викласти тісто у форми не більш ніж на половину висоти, поставити в тепле місце, дати підійти до 3/4 об’єму форми, змастити збитим яйцем і обережно поставити в не дуже гарячу духовку на 50-60 хв. Готовність паски перевіряють, встромивши в неї паличку: якщо вона суха – паска готова. Проколювати тісто і повертати форму слід дуже обережно, щоб тісто не опало і не утворився непропечений глевкий шар. Аби верх паски не підгорів, коли він добре підрум’яниться, покладіть на нього кружечок змоченого водою паперу.
Після охолодження паску можна вкрити глазур’ю і прикрасити цукатами, ягодами з варення, тертим шоколадом тощо. Для 500 г цукрової глазурі слід нагріти 400 г цукру, розведеного в 150 мл води, зняти піну, охолодити до 80 градусів, додати за смаком ароматизуючі речовини.
ЗАВАРНА
* 4 склянки борошна
* 2,5 склянки молока
* по 100 г дріжджів та вершкового масла
* півсклянки цукру
* 5 жовтків
* 4 білки сухарі.
Заварити в склянці молока склянку борошна. Коли охолоне, покласти жовтки, влити молоко з розведеними дріжджами, розтоплене масло, всипати ще 3 склянки борошна, добре вимісити, додати збиті білки. Поставити в тепле місце, щоб тісто підійшло. Заповнити на чверть форму, змащену маслом і посипану сухарями. Коли ще підійде, поставити в гарячу духовку і випікати.
ПОТРІЙНА
* 1,5 л молока
* 2 чайні ложки дріжджів
* 600 г вершкового масла
* 800 г борошна
* 6 яєць
* кардамон, кориця, шафран.
Поставити опару в тепле місце й дати підійти. Розтопити масло. Коли трохи охолоне, розтерти дерев’яною ложкою, доки побіліє і набуде консистенції сметани. Покласти по одному яйця і перемішати з опарою. Додати трохи солі, кардамону, кориці, шафрану, розмішати й дати ще двічі підійти. Розділити тісто на 3 частини. Найбільшій надати форми круглої пишної булки, другу покласти зверху, заглибивши до половини першої. Із третьої зробити фігурні кантики, прикрасити родзинками, горіхами, цукатами, змастити яйцем і поставити в духовку. Готовність визначити, як і в першому рецепті.