Якщо виникла така проблема, найімовірніше, потрібно перевірити нирки. Люди лякаються, почувши діагноз — захворювання нирок. Можливо, тому, що організм відчуває, як тяжко відновлювати процеси, які відбуваються в цій природній біохімічній лабораторії тіла. Адже нирки профільтровують 200 л крові за добу, при цьому 198,5 л знову повертаються у кровотік, решта ж 1,5 л — це речовини, які підлягають виведенню з організму.
Коли функції нирок порушуються, виникають недуги, що рідко пов’язуються з захворюваннями нирок, — тривалий головний біль, підвищення тиску при відносно здоровій серцево-судинній системі, свербіння, набряки на обличчі та ногах. Інколи період «прихованої» патології триває роками, а «недоочищена» кров спричиняє недуги різних органів і систем.
Тим, хто помітив у себе один зі згаданих вище симптомів порушення функції нирок, треба різко скоротити вживання солі, страв із м’яса, риби, сиру, щоб їхня загальна кількість не перебільшувала 200—300 г на тиждень, із білкових продуктів дозволяється з’їсти протягом дня одне яйце і випити склянку молока. Харчування має бути 5—6-разовим.
Учені вважають, що для лікування хвороб нирок слід враховувати індивідуальні особливості організму. І тому не можна без лабораторних обстежень давати конкретні рекомендації від таких хвороб, як гломерулонефрит, пієлонефрит, гостра і хронічна недостатність нирок.
При набряках ніг слід звернутися до уролога, обстежитися, виявити причини порушення функцій нирок. Самому діагностувати ці зміни важко. Наведу рекомендації використання продуктів харчування для лікування нирок, які м’яко та фізіологічно вписуються в обмінні процеси організму. Ці поради перевірені століттями.
При набряках слід вживати якомога більше яблук у будь-якому вигляді, вони сприяють виведенню зайвої рідини, насичуючи організм калієм. Відомі й сечогінні властивості кисломолочних продуктів. Ряжанка, кисляк, кефір дають хороший ефект.
Дехто з лікарів радить для зняття набряків ниркового походження таке: посадити хворого у порожню ванну. Засипати його листям берези і наливати теплу воду, періодично додаючи гарячу, щоб процедура була приємною. Ванну приймати увечері протягом 2—3 год., через день. У дні лікування дієта має бути рослинною, фруктовою.
Прекрасний сечогінний засіб — шкуринка кавуна. Зрізати верхній шар з кавуна, вимити й зберігати у картонній коробці. Перед уживанням перемолоти на борошно у кавомолці і приймати по 1—1,5 столової ложки тричі на день за 30 хв. до вживання їжі, запиваючи медовою водою. І насіння кавуна має сечогінний ефект. Якщо до однієї частини подрібненого насіння додати 10 частин води, половину чайної ложки меду, 50 г соку кавуна, вийде чудове сечогінне «молочко».
Допомагає і свіжа чи висушена чорна смородина, і чай із її зеленого та висушеного листя, молодих гілочок. Це один із найдавніших способів лікування набряків ниркового походження. Його можна навіть назвати діагностичним. Якщо після прийому сировини з чорної смородини набряки зникнуть, отже, вони виникли від хвороби нирок. Залити 2 столові ложки листя й гілочок 1,5 склянки окропу, настоювати, як чай, пити 7—8 разів на день по 2—3 столові ложки.
Нехай завжди будуть у домі прянощі — гвоздика, імбир, лавровий листок, мускат, петрушка, кріп, пастернак, часник. Вони надають стравам нового смаку і допомагають регулювати кількість солі в їжі. При цьому зникають набряки, зменшується задишка.
Василь ГРЕЧКО, уролог.