Найімовірніше, ми майже не помічаємо постійної діяльності нашого серця, але ж ідеться про майже 100 тис. ударів на день або близько 37 млн – на рік, або в середньому про 3 млрд серцевих скорочень упродовж людського життя.
Трапляється, що раптово відчуваємо прискорення пульсу або його переривання, – і це спричиняє страх та занепокоєння, особливо ж у людей, далеких від кардіології. Тому й виникають різні міфи, про які доречно поговорити.
Міф 1. ПЕРЕРИВЧАСТИЙ ПУЛЬС СВІДЧИТЬ ПРО СЕРЦЕВИЙ НАПАД
Украй рідко ці відчуття (які не супроводжуються болем у грудях або задишкою!) означають виникнення серцевого нападу. Якщо відчуваєте подібне вперше або постійно, можливо, це наслідок порушення ритму серця (аритмія).
Міф 2. ПРИСКОРЕНИЙ ПУЛЬС Є ОЗНАКОЮ СТРЕСУ
Прискорення пульсу в спокої – це тахікардія, при якій частота серцевих скорочень (ЧСС) досягає 100 і більше ударів на хвилину. Вона може бути спричинена не тільки стресом, а й іншими факторами: курінням, уживанням великої кількості кофеїну, зневодненням організму, високою температурою, анемією, а також захворюваннями щитоподібної залози.
Якщо у вас тахікардія в стані спокою (більше 85 ударів на хвилину), обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. При тахікардії з дуже частим пульсом, від 200 ударів на хвилину і більше, в людини виникають задишка, біль у грудях, запаморочення і непритомність. Тривала тахікардія з ЧСС від 130 ударів на хвилину і вище може спричинити ослаблення серцевої функції.
Міф 3. НОРМАЛЬНИЙ ПУЛЬС У СТАНІ СПОКОЮ – ВІД 60 ДО 100 УДАРІВ НА ХВИЛИНУ
Пульс, який перебуває у верхній частині цього діапазону, може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям. Така ЧСС, за результатами деяких досліджень, пов’язана з підвищеним ризиком розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту та раптової зупинки серця.
Наприклад, норвезькі дослідники з’ясували, що з кожними 10 ударами підвищення пульсу в стані спокою ризик смерті від інфаркту збільшується на 18 відсотків у жінок і на 10 – у чоловіків. А японські вчені визначили, що пульс більше 80 ударів на хвилину пов’язаний із великим ризиком розвитку ожиріння або хвороб серця, які проявляться десятиліттями пізніше. Нагадаємо, що цукровий діабет і зайва вага сприяють розвитку серцевих захворювань.
Міф 4. НЕЧАСТИЙ ПУЛЬС Є ОЗНАКОЮ ХВОРОГО СЕРЦЯ
Часто люди думають, що якщо пульс занадто рідкий, то серце може зупинитися. Насправді все якраз навпаки. Серце – це м’яз, і, як усі інші м’язи, воно зміцнюється в результаті фізичних навантажень. Чим сильніше розвинений серцевий м’яз, тим ефективніше орган працює, прокачує кров по всьому організму при меншій кількості скорочень. Саме тому в добре тренованих спортсменів ЧСС в стані спокою часто буває 40–60 ударів на хвилину, і це вважається для них нормою.
Міф 5. ПРИ НОРМАЛЬНОМУ ПУЛЬСІ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК ТЕЖ МАЄ БУТИ В НОРМІ
Не існує зв’язку між пульсом і артеріальним тиском (АТ). Людина може мати нормальний пульс у спокої і високий артеріальний тиск одночасно, й навпаки. Наприклад, при великих фізичних навантаженнях або високому психоемоційному напруженні різко підвищується ЧСС, в той самий час АТ може зрости незначно.
Якщо вас непокоять симптоми аритмії або перебуваєте у групі ризику, не зволікайте, зверніться до лікаря кардіолога-аритмолога.
Ігор БАТОГ, генеральний директор Чернігівського обласного центру кардіології.