Гикавка – це порушення функції дихання, під час якого вдих переривається раптовим скороченням м’яза. Таке фізіологічне явище не є небезпечним, але доволі неприємне, та й виникнути може у найбільш незручну мить. Чому ж воно виникає і як цього позбутися?
ТРОХИ ФІЗІОЛОГІЇ
Грудна клітка відокремлюється від черевної порожнини куполоподібним м’язом – діафрагмою, завдяки якій здійснюємо вдих і видих, забезпечуючи легені повітрям. Так званий блукаючий нерв, що пов’язує багато внутрішніх органів із центральною нервовою системою, проходить із грудної клітки в черевну порожнину, тісно прилягаючи до стравоходу, потім через вузький отвір у діафрагмі – до шлунка та інших органів. Коли шлунок розтягнутий, діафрагмальний нерв подразнюється і провокує скорочення діафрагми. Повітря різко виходить через гортань, утворюючи гучний звук, який ми називаємо гикавкою.
ЩО СТАЄ ПРИЧИНОЮ
Шлунок розтягується здебільшого під час переїдання. А також, якщо швидко ковтаємо, розмовляємо під час їжі, п’ємо газовані напої. В таких випадках повітря потрапляє у шлунок, що призводить до його розтягнення і подразнення діафрагми. Оскільки діафрагма знаходиться в безпосередній близькості до серця і легень, можуть бути й більш серйозні причини гикавки, пов’язані з хворобами цих органів (приміром, пухлиною в нижній частині легенів). Тому, якщо гикавка турбує більше, ніж зазвичай, слід зробити флюорографію. Часто вона є й непрямим симптомом інфаркту міокарда. Якщо гикавку не вдається подолати найпростішими народними способами більше 12 годин, отже, це симптом серйозного захворювання, і потрібно звернутися до лікаря-гастроентеролога, котрий призначить препарати антиконвульсанти, міорелаксанти або антипсихотики, щоб зняти її, та поставить діагноз. Але не варто хвилюватися завчасно. Інколи люди гикали по дві доби без серйозних проблем зі здоров’ям.
ЯК САМОМУ ВПОРАТИСЯ
Існують ефективні та безпечні методи усунення гикавки без ліків.
1. Потрібно випити склянку холодної води невеликими ковтками. При цьому діафрагма розправиться, гикавка припиниться.
2. Затримати дихання і напружитися. Це так званий маневр Вальсальви, який в ділянці грудної клітки тимчасово паралізує скорочення діафрагми й зупиняє гикавку.
3. Полоскотати язиком язичок м’якого піднебіння. Іннервація блукаючого нерва зупиняє гикавку.
4. Трохи натискаючи, помасажувати точку посередині шиї ззаду. Там знаходиться 4-й шийний хребець, у який входить діафрагмальний нерв.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.