Вегетативне розмноження плодових дерев, або щеплення, проводять живцями — однорічним приростом на багаторічній деревині. Найкращі наростають на верхівках крон дерев, не перевантажених урожаєм та своєчасно обрізаних.
Як підготувати дерево до наростання живців? Не раз чув нарікання на старі батьківські сади і проблему перещеплення сортів на молоді дерева. Старе дерево має загущену крону, багато плодових бруньок, ураження шкідливими організмами. Тому для наростання сильного молодого приросту не вистачає поживних речовин. Таким деревам треба зробити санітарну обрізку та прорідити крону. Наприкінці вегетації після обрізки матимете гарні здорові живці. Значно краще складається ситуація з молодими деревами. Їх обростаюча здатність сильніша, ніж старих. Тому не перевантажене врожаєм дерево, особливо кісточкових порід (аличі, сливи, черешні), добре обростає молодими пагонами. У маточних садах обрізку проводять щосезону.
Заготівля живців триває з кінця листопада до перших сильних морозів, коли поживні речовини, які рослина запасала за вегетацію, спрямовані на те, щоб витримувати мінусові температури.
Узимку живці зберігають у вологих погребах за температури 0—3 градуси. Нижній зріз занурюють у вологий субстрат (тирсу, пісок, землю) на 15—20 см або закопують їх у ґрунт чи глибоко в сніг. Так живці зберігаються до ранньовесняного щеплення. Дехто з садівників зберігає їх у картоплі: у бульбі вирізають отвір і встромляють живець.
Зовсім інакше зберігають живці для пізньовесняного щеплення (за кору), особливо ранньовегетаційних культур (кісточкових). Коли ґрунт прогрівся і в льоху температура піднялася до 5 градусів тепла, живці починають активно дихати, що сприяє настанню фази виходу бруньок. Такі живці не використовують у щеплені. Щоб запобігти цьому, їх переносять із погребів у холодильники, запакувавши у вологу ганчірку та поліетилен, і таким чином зберігають до пізньовесняного щеплення (середини травня).
Живець має бути неінфікований, бо вірусні хвороби на ньому не лікуються.
Михайло ФЕДОРЧУК, методист науково-дослідної лабораторії садівництва Національного еколого-натуралістичного центру України.