Сьогодні у православних християн почався Великий піст, який триватиме до 27 квітня, тобто до Пасхи Христової. Під час посту зокрема заборонено споживати м’ясні й молочні продукти, яйця, рибу, морепродукти тваринного походження. Проте церква дозволяє не дотримуватися посту дітям, вагітним, подорожнім, хворим. Адже за 40 днів разом із забороненою їжею випадає чимало поживних речовин.
А медична дієтологія конкретизує, за яких саме хвороб постувати не можна. До таких належать: порушення обміну речовин, хронічні недуги, інфекційні захворювання, недокрів’я (анемія), артеріальна гіпертензія, психічні й нервові розлади (зокрема епілепсія), запалення підшлункової залози (панкреатит) і цукровий діабет, порушення функцій щитоподібної і надниркових залоз, органів травної системи, сечовивідної (пієлонефрит, гломерулонефрит), всі види раку. Не можна постити особам після трансплантації внутрішніх органів.
Однак і ті, хто під час посту з тих чи інших причин не може дотримуватися харчових обмежень, не є його порушниками. Адже піст – це не так обмеження в їжі, як час для добрих справ, покаяння, самовдосконалення. Ще біблійний пророк Ісая (VIII ст. до н.е.) роз’яснював Божественне значення посту, зокрема наголошуючи, що піст – це не одне лише голодування (Книга пророка Ісаї, 58:5). І щодо харчових обмежень у Святому Письмі є конкретна істина: «Їжа не наближує нас до Бога: бо, чи їмо ми, нічого не здобуваємо; чи не їмо, нічого не втрачаємо» (1 Коринтянам, 8:8).
Юрій ТОКАРЄВ.