Незабаром у нас із дружиною відпустка. Маємо двоє діток молодшого шкільного віку. І ще не вирішили, як краще відпочити: чи всім разом, а чи нам удвох окремо від діточок, на яких у такому разі чекатиме захоплива мандрівка з ровесниками. Як краще учинити? Ми греко-католики, щонеділі разом із дітьми ходимо до церкви, тож хотілося б почути думку священника з цього приводу. Гадаємо, це буде корисно й іншим християнським родинам із дітьми, незалежно від конфесії.
Василь і Марія. Львівська обл.
Як відповідь тезово наводимо міркування з цього приводу голови референтури у справах родини Львівської Архиєпархії УГКЦ о. Тараса ФІТЬО, якими він нещодавно поділився на Радіо Марія.
СПОГЛЯДАННЯ БОЖОЇ КРАСИ
Перший критерій відпочинку християнскої родини – споглядання Божої величі та краси, захоплення нею. Зазвичай відпустка передбачає зміну обстановки, і хоч би куди ми вирушили – в далекі мандри, на дачу, в село до рідних тощо, це дає змогу спостерігати досі незнані місця, захоплюватися Богом створеними краєвидами, красою природи.
Другий критерій – це сам відпочинок, тобто набирання сил, наше віддалення від рутинних справ. І третій – це відновлення своїх інтелектуальних сил і фізичних можливостей, своєрідна «підзарядка» себе.
БУТИ ВСІМ РАЗОМ, ТА ІНКОЛИ ЛИШЕ УДВОХ
Часом подружжя залишають дітей на родичів – і кудись їдуть. Або й самі батьки відпочивають окремо одне від одного. На мою думку, сім’я на відпочинку має бути разом. А з іншої точки зору, хоч як важливі для нас діти, та подружжя не має жити тільки заради них. Пара мусить подбати і про свої стосунки, знайти можливість побувати десь удвох. Як це поєднати?
Якщо відпочиваєте всією сім’єю нечасто, то радив би їхати всім разом, а вже на місці шукати можливості періодично залишати на когось дітей, аби побувати десь тільки удвох, піти на 2–3 години на каву чи влаштувати романтичну вечерю. Коли ж маєте старших дітей, попросіть їх у цей час приглянути за молодшими. Побудова стосунків між чоловіком і дружиною напрочуд важлива для подружжя. До того ж, старші діти підліткового віку запам’ятають слова батьків про бажання повечеряти тільки удвох, і це стане для них у майбутньому вагомим критерієм при створенні власної сім’ї.
ЯКІСНИЙ СПІЛЬНО ПРОВЕДЕНИЙ ЧАС
Актуальність відпустки для себе визнають не всі. Дехто вважає, мовляв, відпустка – то для ледарів, а мені треба працювати, заробляти гроші на родину! Та хоч би як ви були обмежені в коштах, треба шукати бюджетний варіант десь побувати разом – наприклад, з наметами. У нас організацією відпочинку часто займається жінка, але подбати про це, на мою думку, має чоловік. Він – глава сім’ї, на ньому лежить відповідальність за безпеку дружини і дітей, їх матеріальний і духовний стан. Інші ж люди наче й визнають потребу у відпочинку, але… беруть роботу із собою, постійно спілкуються з колегами телефоном чи інтернетом і не мають достатньо часу, щоб переключитися і приділити належну увагу рідним. А ще, буває, ми чи не найбільше тішимося, коли в нашому тимчасовому помешканні є Wi-Fi, і кожен занурюється в улюблені інтернет-ресурси…
А для християн якісно проведений час, без якого не може бути родинного відпочинку, передбачає і спілкування, й обдаровування увагою одне одного, у т.ч. молитовно.
СПІЛЬНА ТА ОСОБИСТА МОЛИТВА
І це в ідеалі також завдання чоловіка – знайти найближчу церкву неподалік, а якщо пересуваєтеся на своєму авто, то й у межах 30–40 км. Це може бути церква вашої чи, за відсутності, іншої прийнятної конфесії (в такому випадку не приймайте там Причастя). Спільна поїздка на Літургію під час відпочинку, коли витрачаєте, можливо, значно більше часу на дорогу до храму, аніж удома, робить цей день особливим і формує в дітях дар віри. Бачачи духовні цінності своїх батьків, вони отримують належний урок, тож варто саме так провести у відпустці недільний чи святковий день! Хоча, звісно, Церква з любов’ю ставиться до своїх дітей і зважає на обставини, якщо раптом вам не вдається потрапити на службу Божу.
Пам’ятаймо й про особисту молитву – адже у вільний від роботи і навчання час маємо для неї значно більше можливостей і часу.
ГРАЙТЕСЯ РАЗОМ
Іще одна ознака якісно проведеного часу – сімейні ігри з дітьми (не комп’ютерні!), для участі в яких доведеться відкласти мобільні телефони, а також спільне читання, заняття спортом, як-от пробіжки, бадмінтон, теніс, пляжний футбол чи волейбол тощо. Спільне проведення часу у відпустці сприятиме духовному розвитку дітей.
ПОВОДЬТЕСЯ ГІДНО
Зважаймо також, як поводиться і який зовнішній вигляд має під час відпочинку християнське подружжя. Зловживання алкоголем, аби «відірватися по повній», коли батьки, трапляється, навіть гублять на пляжі своїх дітей, не має нічого спільного з християнським вихованням. Поводьмося гідно, уникаймо вульгарності, надто гучного слухання музики, відчуваймо доречну межу відкритості свого одягу.
БЕЗПЕКА
Трапляється, сім’я відмовляється від поїздки на відпочинок через складність подорожі з малою дитиною. Це також зона відповідальності чоловіка: подбати про автомобільне дитяче кріселко чи захисний шолом для юного велосипедиста, про належний стан дорожної аптечки тощо, аби дружина й діти почувалися у безпеці.
І не забуваймо: потребуючи нових вражень, ми не їдемо відпочивати від Бога! За цих умов спільно проведена відпустка надихне християнську родину на подальше духовне життя.
Шукала відповідь Ольга ГОЙДЕНКО.