Тріщини на подушечках пальців спричиняють певний дискомфорт. Причинами їх виникнення можуть бути як фактори зовнішнього впливу, так і захворювання внутрішніх органів. Найбільш схильні до цієї проблеми люди після 45 років, коли шкіра з віком стає сухою, тонкою, ніжною і вразливою до бактерій. Попередити серйозну стадію захворювання можна, здійснюючи не лише своєчасне лікування шкіри рук. Потрібно також розібратися з проблемами зі здоров’ям.
ПРИЧИНИ ЗАХВОРЮВАННЯ
Алергія, спричинена контактом з агресивним середовищем. Постійна взаємодія з водою, милом, особливо антибактеріальним, забрудненнями роблять шкіру рук сухою і спричиняють тріщини. Різкий перепад температури повітря, холод, вітер, пекуче сонце також зневоднюють поверхню шкіри, в результаті вона грубішає і втрачає еластичність. У засобах побутової хімії та хімічних препаратах містяться агресивні компоненти, які пошкоджують шкіру й спричиняють алергію. Тому тріщини на подушечках пальців рук найчастіше з’являються у людей, які займаються ремонтними, сільськогосподарськими та будівельними роботами. Через постійний контакт із землею, добривами, фарбами порушується захисний шар шкіри, провокуючи появу контактного дерматиту. Виконуючи такі роботи вдома, на дачі, одягайте рукавички, попередньо змастивши руки силіконовим кремом, який створює на шкірі захисну плівку – ефект біорукавичок.
Авітаміноз. Він виникає найчастіше при дефіциті вітамінів A, Е, В7, D і робить шкіру рук сухою і грубою. Причиною появи тріщин може бути також брак цинку або магнію. Збагачуйте свій раціон шпинатом, морквою, гарбузом, горіхами, насінням, рибою, печінкою, молочними продуктами та яйцями, а також вітамінно-мінеральними комплексами.
Захворювання внутрішніх органів. Розтріскування шкіри на пальцях рук може бути одним із симптомів захворювань шлунково-кишкового тракту (гастрит, холецистит, дуоденіт), ендокринної системи (гіпотиреоз, цукровий діабет), нервової системи (депресія, невроз, вегето-судинна дистонія) та щитовидної залози. Якщо на пальцях з’явилися тріщини через внутрішні проблеми, треба усувати основне захворювання, а не його симптом. У таких випадках потрібне комплексне лікування під наглядом лікарів.
Грибок. Він виникає на тлі зниженого імунітету, зловживання антибактеріальними засобами, прийому антибіотиків. Якщо тріщини довго не загоюються, не піддаються лікуванню за допомогою простих засобів, потрібно звернутися до дерматолога. Він зробить зішкріб із місця ураження на виявлення мікозу і призначить протигрибкову терапію.
ЯКИХ ЗАХОДІВ МОЖНА ВЖИТИ САМОСТІЙНО
Лікування в домашніх умовах буде ефективним лише тоді, якщо тріщини з’явилися від зовнішнього впливу. В першу чергу ранки необхідно обробити антисептиком – хлоргексидином, йодом. Слід уникати частого контакту з водою і мийними засобами. Замініть звичайне мило більш м’яким і максимально натуральним, без барвників, ароматизаторів, додавання ферментів, антисептиків і ланоліну, з гліцерином і нейтральним pH. Уникайте електросушарок, користуйтеся м’якими рушниками.
Неглибоких тріщин можна позбутися, використовуючи аптечні засоби, які загоюють і відновлюють шкіру, наприклад, обліпихова олія, мазь «Радевіт актив», бальзам «Спасатель». При ускладненнях необхідні аптечні мазі з ранозагоювальною дією: іхтіолова, мазь календули, Вишневського, дексапантенол. Виражені глибокі тріщини на пальцях рук швидше виліковуються за допомогою медичного клею БФ-6, який продається в аптеках. Завдяки утворенню захисної плівки він прискорює загоєння ран і не дає тріщинам поглибитися.
Валентина ГАРКАВА.