Разом із літом у наше життя приходять нові розваги, поїздки на пікніки, купання на річці. Але разом із тим і нові небезпеки: палюче сонце, кліщі, смугасті комахи. Про останніх хотілося б розповісти детальніше, щоб вирушивши на природу, батьки були у повному всеозброєнні знаннями та підручними засобами першої допомоги при укусах ос, бджіл, джмелів.
Насамперед поговоримо про заходи безпеки перед тим, як відправитись на природу. Подібних комах приваблюють яскраві кольори. Тому одягайтеся у білий або бежевий одяг. Кремами і парфумами із солодкими запахами теж краще не користуватися.
Активність ос найвища з кінця липня аж до вересня. Оси не збирають нектар із квітів, вони харчуються соком фруктів, ягід. Тому дуже часто літають на пікніку біля свіжих фруктів. Бажано їсти подібні продукти вдома, аби одразу ж вимити дитині руки й обличчя, щоб нейтралізувати солодкий запах.
Якщо дитину все ж таки вжалила оса – укус супроводжується сильним болем і набряком. У дітей-алергіків можуть виникнути і більш небезпечні ознаки: утруднення дихання, висип на тілі, свербіння, підвищення температури тіла, нудота. У такому разі необхідно відразу ж звертатися до найближчого медичного пункту.
Які заходи можна вжити самостійно? Відразу ж обробити дезінфікуючим засобом місце, де ужалила комаха. Для цього використовують перекис водню, зеленку або інші антисептики. Шукати жала не потрібно, бо оси його не залишають. Щоб зняти біль, до місця укусу прикладають шматочок льоду або грілку з дуже холодною водою.
Перша допомога також включає приймання антигістамінних ліків. На початку сезону можна поцікавитися у дільничного педіатра, які підходять саме для вашої дитини. Щоб набряк зійшов швидше і не поширювався, можна скористатися протиалергічним кремом або маззю.
Симптоми укусу бджоли схожі на осині. Однак у рані залишається жало. Його потрібно витягти. Зробити це можна за допомогою пінцета або голки, попередньо оброблених спиртом, горілкою або перекисом водню. Перед тим як приступити до процедури, ретельно вимийте руки і місце укусу з милом. Не стискайте при цьому рану – це може прискорити поширення отрути. Якщо ви на природі й антисептиків не маєте, можна прикласти листок подорожника, зеленої петрушки, садового ревеню або шматочок цибулі. Знову ж таки, як і за укусу оси, можна прийняти протиалергічний засіб або у вигляді мазі нанести на уражену ділянку.
Найбільше діти бояться джмелів, та насправді вони жалять дуже рідко. Джмелі не надто агресивні комахи і спокійно реагують на людей. Кусають, лише якщо взяти їх у руки. Вони влаштовують свої гнізда під землею, тому часто буває, що джміль нападає, якщо наступити на його гніздо. Жала він не залишає, але одна комаха може вкусити кілька разів. Симптоми такі самі, як і від укусу ос і бджіл. Потрібно негайно продезінфікувати ужалену ділянку на тілі, промити водою з милом, потім прикласти лід або компрес із холодною водою, протерти шкіру розчином соди або звичайної кухонної солі. Зняти біль або свербіння допомагає сік із кульбаб.
Звичайно, у переважній більшості укуси згаданих комах не потребують огляду лікарів, та бувають ситуації, коли він необхідний і терміновий. А саме: якщо дитині немає 3 років; з’явилася задишка, висип на тілі (навіть далеко від місця укусу); набряк дуже швидко збільшується; комаха вкусила в обличчя; вжалило три або більше комах одночасно. У такому разі краще одразу звернутися до лікаря.
А взагалі існують спеціальні аерозолі, які відлякують комах, тому, збираючись на природу, скористайтеся ним – жодна комаха до вас і близько не підлетить.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.