Щоб не втратити такого дарунка природи, як слух, не слід легковажити, коли для нього виникають загрози. Зокрема не слухайте надто гучну музику, та й загалом уникайте постійних або тимчасових джерел потужного звуку — понад 100 децибел (дБ).
Багато хто для прослуховування музики використовує навушники в громадських мтсцях — на вулиці, у магазинах, транспорті. З одного боку, це зручно, бо не заважає іншим людям. Але з другого, її слухають на максимальній гучності, до того ж протягом тривалого часу, передусім у транспорті, де необхідно заглушити зовнішні звуки. Приміром, у вагоні метро рівень шуму досягає 90—100 дБ. Щоб подолати його, доводиться збільшувати гучність і притискати навушники щільніше до вух. Тим часом природний для організму людини рівень шуму становить 30—40 дБ. На жаль, за умов сучасного міського життя цей рівень постійно перевищений, що призводить до зниження гостроти слуху — приглухуватості з незворотними наслідками.
Найбільшу загрозу становить професійна діяльність за підвищеного шумового рівня, навіть надто часте користування мобільними телефонами, особливо коли доводиться прислухатися до повідомлень із динаміка. А недавно науковці двох індійських університетів з’ясували, що на слуховий апарат негативно впливає конструкція мотоциклетних захисних шоломів, передусім у ділянці поряд із вкладкою для підборіддя, де вітер і гуркіт мотору створюють найнебезпечнішу зону шуму.
У разі неможливості уникнути перебування у середовищі підвищеного звукового фону доцільно користуватися шумозахисними вушними вкладишами (типу «бервуха») або спеціальними ізоляційними навушниками.
Якщо звикли до прослуховування музики через навушники, то принаймні не вмикайте на повну гучність: оптимально для прослуховування вона становить 50 відсотків максимальної. Також не слухайте музику через навушники в гамірних місцях, наприклад, метро або серед значного скупчення людей. Користуйтеся навушниками протягом максимум години, а потім знімайте їх не менш ніж на годину.
За появи шуму або дзенькоту у вухах, зниження гостроти слуху, частого головного болю від використання навушників доведеться відмовитися. І негайно звернутися до лікаря-отоларинголога.
Антоніна ФЕЩЕНКО, лікар-отоларинголог.