Шафи-купе не втрачають популярності. Однак перш ніж встановлювати їх, слід ретельно все продумати. Такі шафи можуть бути корпусними, тобто з каркасом, та вбудовані — значно економніші, адже функцію задньої стінки, бічних панелей, дна і верху можуть виконувати стіни і підлога.
Шафу-купе можна придбати або замовити. Готові варіанти значно дешевші, однак у другому випадку матимете меблі потрібних розмірів із розташуванням полиць усередині так, як забажаєте. Шафи до стелі дають змогу максимально використовувати площу.
Дверцята вмонтовані в металеву раму і рухаються по спеціальному алюмінієвому чи стальному пазу на роликах. Алюмінієві конструкції дорожчі, безшумні та мають естетичний вигляд. Сталеві — дешевші, але довговічніші. Бажано, щоб коліщатка ходової системи були металевими, а не з пластику. Також механізм може бути монорельсовий, коли ролик пересувається по спеціальному монорельсу. Однак такі шафи коштують дорожче. Ширина розсувних стулок має бути не дуже велика — до 1 м. Широкі двері незручно відчиняти, до того ж вони важчі, а це додаткове вантаження на механізм.
Двері шафи-купе можуть бути глухими, дзеркальними, з фотодруком або іншими оздобленнями. Дуже ефектний вигляд мають двері з матового скла з нанесеними на них малюнками або вітражами. Зазвичай у виробників є каталоги зі зразками оздоблень. Шафи з дзеркальними дверцятами чудово підійдуть для передпокоїв, такі поверхні візуально збільшують площу приміщення. Крім того, не доведеться додатково вішати ще й дзеркала.
Як розмістити полиці? Найпоширеніша помилка, якої припускаються замовники шаф-купе, — нераціональне розташування поличок та шухляд. Буває, полички роблять занадто маленькими і в них нічого не поміщається чи, навпаки, завеликими — і тоді чимало місця гуляє. Приміром, зверху замовник планує встановити перекладину для вішалок, а внизу порожньо. А там можна зробити кілька рядів полиць. Крім того, штанги для вішалок можна розмістити у два ряди — якщо на них розвішуватимуть не пальто, а сорочки чи костюми. У шафі можна обладнати внутрішнє освітлення, тримачі для пилососа і праски, полиці для взуття, висувні ящики, шухляди з дитячими іграшками тощо, розмістити полицю під телевізор, який після перегляду можна легко сховати за дверцятами, або навіть створити робочу зону. Перекладини для вішалок можуть бути як поперечними, так і поздовжніми. У першому випадку їх роблять висувними — це дуже зручно. Рекомендована глибина шафи — не менш ніж 60 см.
Викликавши майстра, обов’язково підпишіть договір, де має бути чітко все прописано та схематично зображено розташування полиць, зазначено гарантійні зобов’язання. Це захистить від непорозумінь із виробником. Так, нам одного разу замість дерев’яної поверхні дверцят зробили дзеркальну. Коли майстер зазирнув у договір, то пересвідчився, що помилився, і привіз інші двері. Гроші віддавайте лише після того, як усі роботи будуть виконані.
Для вітальні підійдуть шафи-стелажі, частина яких відкрита або засклена. У дитячій кімнаті можна розмістити у шафі-купе навіть письмовий стіл, головне, щоб він добре освітлювався. Основне призначення шафи в передпокої — зберігання верхнього одягу і взуття, тому полиці тут розміщують відповідним чином, вони мають бути просторі та місткі. Якщо шафа корпусна, з боків можна обладнати відкриті заокруглені полиці для шапок, шарфів, рукавичок, ключів та інших дрібниць.
Василь ГЕРАСИМОВ, інженер.