Осіннє похолодання — традиційний період застуд і загострення багатьох хронічних захворювань. «Порадниця» з’ясувала, як зміцнити імунітет, щоб менше хворіти в холодну пору року.
У ЧОМУ ПРИЧИНА
— У другій половині осені психологічний і фізичний стан більшості людей закономірно погіршується: чим ближче зима, тим частіше загострюються хронічні хвороби, виникають застудні інфекції та депресивні думки, — каже лікар-терапевт вищої категорії Ганна КОНДРАТЬЄВА. — Зниження імунітету та загального тонусу організму в міжсезоння має низку причин: різка зміна метеорологічних умов та постійні перепади температури, активна циркуляція вірусів у холодну та сиру погоду, дефіцит вітамінів і сонячного світла.
Тому, щоб підтримати організм у період зміни сезонів і перебудови біоритмів, важливо дотримуватися кількох важливих рекомендацій, основна з яких — правильне харчування.
ЩО ЇСТИ
У холодну пору року лікарі радять не відмовляти собі у тваринній їжі. М’ясо, риба, птиця, молочні продукти, яйця містять велику кількість вітамінів, білків, незамінних жирних кислот, заліза та цинку в легкозасвоюваній формі. Тому такі продукти допомагають зміцнити імунітет, підвищити працездатність, відчувати себе бадьорим і активним, незважаючи на погоду. Якщо ж вашому осінньому раціону бракує білкової їжі, розвивається анемія, з’являється слабкість, сонливість, дратівливість, знижуються захисні сили організму. Тому період холодів — не найкращий час для вегетаріанських експериментів.
Важливо також вживати велику кількість сезонних овочів і фруктів — свіжих, запечених, тушкованих чи приготованих на парі. До осінніх лідерів, найбільш багатих на вітаміни та мікроелементи, належать капуста (як свіжа, в салаті, так і квашена), солодкий перець, гарбуз, буряк, морква, листова зелень, яблука, груші. Принесуть відчутну користь організму й цитрусові, ківі, банани.
Кращими джерелами вітаміну E та корисних жирів зараз стануть горіхи, насіння, авокадо, оливкова та лляна олії.
Крім того, не забувайте про «природні антибіотики»: хрін, цибулю та часник, ідеальні для підтримки імунітету й профілактики застудних захворювань.
А ось вживання здоби та кондитерських виробів (попри спокусу взяти щось солоденьке до чаю) бажано звести до мінімуму — в такій їжі майже нема корисних речовин, але багато шкідливих трансжирів і «порожніх» калорій. Замініть цукерки сухофруктами, натуральною пастилою та зефіром.
СПІТЬ ВДОСТАЛЬ, ГУЛЯЙТЕ ТА МЕДИТУЙТЕ
Також, за словами Ганни Кондратьєвої, щоб підтримати організм у холодну пору року, важливо певним чином змінити свій спосіб життя.
- Висипляйтеся: для нормальної роботи всіх систем організму, зокрема імунної, потрібно спати 7–9 год. на добу. В ідеалі це повинен бути безперервний сон у повній темряві. Але якщо немає можливості виспатися вночі, то можна «добирати» години сну вдень.
- Займайтеся спортом: регулярні фізичні навантаження зміцнюють імунітет, помітно покращують загальне самопочуття та настрій. Двох-трьох годин фітнесу, пробіжок чи плавання на тиждень буде достатньо.
- У будь-яку погоду намагайтеся гуляти на вулиці не менше години: ходьба на свіжому повітрі зміцнить м’язи, покращить кровообіг і наситить тканини киснем.
- Одягайтеся тепліше, віддаючи перевагу речам із натуральних тканин і багатошаровому принципу «капусти». Восени температура протягом дня може сильно коливатися, але краще даремно проносити з собою теплу куртку, аніж замерзнути й застудитися.
- Загартовуйтесь: осінь — ідеальний час для цього, за умови, що ви здорові. Це й зарядка на свіжому повітрі (на подвір’ї або на балконі), й обтирання вологим рушником, і обливання прохолодною водою.
- Відмовтеся від шкідливих звичок: доведено, що куріння та зловживання алкоголем сильно пригнічують і послаблюють імунну систему організму.
- Приймайте вітамінно-мінеральні комплекси та БАДи: в ідеалі після консультації із сімейним лікарем, який підбере їх із урахуванням ваших індивідуальних особливостей та хронічних захворювань.
- Пийте достатньо рідини: для нормального функціонування організму щодня потрібно щонайменше 1,5–2 л чистої води. Частково замінити воду можуть несолодкі трав’яні відвари, настій шипшини чи зелений чай.
- Навчіться керувати своїми негативними емоціями та стресом: ця навичка також зробить ваш організм менш уразливим для інфекцій і запальних процесів. Практикуйте методи медитації, йогу, розслаблювальні дихальні вправи.
- Частіше мийте руки — це один із найпростіших, але в той же час ефективних способів профілактики застуд і вірусних захворювань.
- Зробіть щеплення від грипу, якщо у вас немає протипоказань: так убезпечите себе від однієї з найпоширеніших недуг холодного періоду, а головне — від її ускладнень.
ПРИГОТУЙТЕ СМАЧНУ ТА ВІТАМІННУ СУМІШ
Смачний і корисний засіб для підвищення імунітету та зміцнення серцево-судинної системи — вітамінна суміш із горіхів, сухофруктів і меду, яку в народі називають ще пастою Амосова. Для її приготування знадобляться темні родзинки, чорнослив, курага, інжир або фініки (по 200 г), будь-які очищені горіхи — волоські, мигдаль, фундук, кеш’ю або мікс (200 г), один середній лимон (близько 100 г) та 200 г натурального меду середньої густини.
Інгредієнти потрібно по черзі завантажити в блендер, потім подрібнені складові змішати між собою й додати мед. Готову суміш складіть у скляну ємність із щільною кришкою та зберігайте в холодильнику.
Дорослим рекомендовано приймати по ст.л. суміші тричі на добу за 30 хв. до їди, курс прийому — 1 місяць.
Ірина КАДЧЕНКО.