Жіноче здоров’я — це складний механізм, злагоджена робота якого залежить від безлічі факторів, тим більше – в період менопаузи, коли організм жінки переживає гормональну перебудову. «Порадниця» з’ясувала у фахівця, як залишатися здоровою, енергійною та привабливою в будь-якому віці.
РАЗ НА РІК – ОБОВ’ЯЗКОВА ПЕРЕВІРКА
— Навіть без скарг на самопочуття кожній жінці, незалежно від віку, необхідно відвідувати лікаря-гінеколога мінімум раз на рік, — упевнена акушер-гінеколог Олена Ціопкало (на знімку). — У стандарт обов’язкового прийому наразі входить пальпація молочних залоз та огляд на кріслі. Лікар оцінить стан шийки матки, проведе забір вагінальних мазків для онкоцітологічного (скринінг раку шийки матки) та бактеріологічного (за показаннями) дослідження. Під час огляду також може виявити об’ємні утворення органів малого таза (кіста яєчників, лейоміома матки) або патологію прямої кишки.
У разі необхідності лікар направляє пацієнтку на УЗД органів малого тазу та кольпоскопію — обстеження, що дозволяють діагностувати патології, які неможливо виявити під час стандартного огляду. Наприклад, за допомогою кольпоскопа (спеціального оптичного приладу) виявляються найменші зміни клітин шийки матки, успішно діагностуються фонові та передракові захворювання. Отож якщо хочете бути стовідсотково впевнені, що все добре, не відмовляйтеся від цих додаткових обстежень, навіть коли вас нічого не турбує.
Крім того, всім жінкам у віці 50+ у профілактичних цілях потрібно щорічно робити мамографію (рентгенівські знімки кожної молочної залози в двох проекціях). Саме це обстеження вважається основним методом ранньої діагностики раку грудей.
СИМПТОМИ, ЯКІ МАЮТЬ НАСТОРОЖИТИ
Але, за словами лікаря, щорічного гінекологічного огляду достатньо тільки повністю здоровим жінкам — таких сьогодні не так вже й багато. На жаль, чимало представниць прекрасної статі, стикаючись із тривожними симптомами, очікують, поки «саме мине» або займаються самолікуванням, купивши препарат, «підказаний» телерекламою чи подругою. І те, й інше – не вихід: у кращому випадку зникнуть лише зовнішні прояви хвороби, але не її причини.
Тривожними ознаками, які вимагають термінового візиту до гінеколога, є свербіж і печіння статевих органів, специфічні виділення, будь-які зміни менструального циклу, кров’янисті виділення, не пов’язані з місячними (особливо у жінок в менопаузі), часте хворобливе сечовипускання, нетримання сечі, болі різного характеру внизу живота, поява новоутворень у молочній залозі.
Симптомами гінекологічних проблем можуть бути й безпричинний набір ваги, ріст волосся в нетипових місцях (на обличчі, грудях, животі), погіршення стану шкіри (поява прищів, вугрів), випадіння волосся.
Для профілактики захворювань, що передаються статевим шляхом, також рекомендується обов’язково відвідувати гінеколога в разі зміни статевого партнера.
ТРИМАЄМО ПАУЗУ
Природний етап в житті кожної жінки — настання менопаузи. Її основною ознакою є припинення менструацій, пов’язане із завершенням вироблення статевих гормонів в яєчниках. Період прояву ознак естрогенної недостатності (порушення циклу, скачки артеріального тиску, підвищена пітливість, зниження лібідо) може початися вже в 40-45 років, а може й після 50-55.
Багато жінок асоціюють клімактеричні зміни зі старістю, але це помилковий стереотип. Інше питання, що до гормональної перебудови організму треба бути готовою та вчасно вжити заходів, аби завжди відчувати себе здоровою та бадьорою.
Справа в тому, що жіночі статеві гормони, які активно виробляються в молодому віці, впливають не тільки на нашу зовнішність. Естрогени також надають кардіопротективний ефект (захищають нас від захворювань серцево-судинної системи) і підвищують щільність кісткової тканини, попереджаючи травми та переломи. Відповідно, нестача цих гормонів підвищує ризик виникнення інфаркту міокарда, інсульту й остеопорозу, а також призводить до урогенітальних проблем, різких змін настрою, «припливів».
— У цій ситуації зазвичай здатна допомогти замісна гормональна терапія (ЗГТ) — сучасні препарати, що дозволяють прибрати симптоми клімаксу й знизити ризик ускладнень, пов’язаних з періодом менопаузи, — пояснює Олена Ціопкало. — Випускаються вони в різних формах (таблетки, гелі, внутрішньоматкові гормоновмісні системи). Але призначити терапію може тільки фахівець, який підбере потрібний вам препарат, його дозування та період прийому, а при необхідності направить на додаткові обстеження. Тільки в такому випадку ЗГТ буде безпечною й поліпшить якість життя. Основними протипоказаннями до застосування ЗГТ є онкопатології, важкі захворювання печінки, тромбози.
НЕ ЗАМОВЧУЙТЕ ІНТИМНІ ПРОБЛЕМИ
Близько половини (!) жінок після 50 років через опущення органів малого тазу зіштовхуються з проблемою стресового нетримання сечі (при сміху, кашлі, чханні, фізичному навантаженні), але більшість страждає мовчки, соромлячись сказати про це навіть своєму гінекологу.
Між тим, така проблема сьогодні успішно вирішується різними способами: консервативними й оперативними. Найсучаснішою методикою лікування цієї патології зараз вважається лазеротерапія, процедури якої ефективні, неінвазивні та безболісні. Тому не мовчіть (з часом проблема нетримання сечі тільки посилиться!), а спільно зі своїм лікарем знайдіть вихід із ситуації.
ПРОСТО, АЛЕ ЕФЕКТИВНО
Є кілька універсальних рекомендацій, яких для збереження здоров’я та краси корисно дотримуватися жінкам будь-якого віку. По-перше, стежте за вагою, адже жир — це гормонально активна тканина, що в надмірній кількості негативно впливає на всі органи та системи.
По-друге, більше рухайтеся (зарядка, плавання, біг, ходьба) — фізична активність допомагає підтримувати в нормі м’язи, серце й судини. Важливо й правильно харчуватися: вживайте більше риби, зелені, свіжих овочів і фруктів, оливкової та лляної олії, менше цукру, смажених, гострих і солоних страв. І відмовтеся від куріння та зловживання спиртним.
Ірина КАДЧЕНКО.