Маємо бути готовими до будь-яких надзвичайних ситуацій, зокрема і пов’язаних із поширенням радіації, наголошують у МОЗ і дають рекомендації, що робити та чим потрібно бути забезпеченим, аби пережити радіаційну аварію з мінімальною шкодою для здоров’я.
1. ПЕРЕБУВАЙТЕ В УКРИТТІ АБО ІНШОМУ ПРИМІЩЕННІ
Основне — потрібно залишатись у приміщенні або терміново в нього зайти, якщо перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати. Укриттям може слугувати підвал або середина будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори заздалегідь підготовленими підручними засобами (скотч, плівка, змочена водою щільна тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери чи обігрівачі) у вашому будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.
2. ЗНЕЗАРАЗЬТЕ СЕБЕ
Після того, як зайдете у приміщення, зніміть верхній шар одягу. Так позбудетеся до 90 відсотків радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Акуратно помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його подалі від людей і домашніх тварин.
3. ПОМИЙТЕСЬ, ЯКЩО Є ТАКА МОЖЛИВІСТЬ
Прийміть душ із милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті ділянки тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками або тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
4. ОДЯГНІТЬСЯ В ЧИСТЕ
Після того, як змиєте з себе пил, слід перевдягтися у чистий одяг. Допоможіть також своїм рідним і близьким виконати все вищезгадане. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
5. ЗАПАСИ ЇЖІ ТА ВОДИ
Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти слід вважати незабрудненою лише воду в пляшках. Упаковка захищає рідину від радіоактивних речовин. Кип’ятіння водопровідної не позбавляє її радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої в холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не міститиме радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну можна використовувати для миття себе, а також упаковок із їжею і водою.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, розбавлятиметься водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.
6. ЛІКИ
Подбайте заздалегідь про запас ліків, які можуть бути потрібні вам за станом здоров’я. Йодид калію (про йодну профілактику ми детально розповідали в попередньому номері «Порадниці») слід приймати лише тоді, коли отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати його «для профілактики» без потреби — неприпустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. (Нагадуємо, що людям від 40 років і старшим не рекомендується йодна профілактика взагалі — Ред.).
7. ЗАСОБИ ЗВ’ЯЗКУ
Влада сповіщатиме про ситуацію та даватиме вказівки, які потрібно виконувати, тому подбайте про наявність мобільного інтернету, телебачення, придбайте радіоприймач, який може працювати від батарейок у разі аварії на електромережах. Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел.
Також варто зібрати документи, адже можуть бути необхідними в разі евакуації. Захистити себе від впливу радіації можливо лише за умови дотримання трьох основних правил: перебувати в укритті, стежити за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади.