Запорука здорового серця — профілактика ожиріння, рухомий спосіб життя і правильне харчування. Сьогодні і поговоримо про ці важливі аспекти серцевого благополуччя.
ЛЮДИ З ЖИВОТИКОМ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ГРУПІ РИЗИКУ
Існують перевірені цифри, які вказують на ризики захворювання серцево-судинної системи залежно від об’єму талії. У жінок він повинен бути 80 см і менше, у чоловіків – 94. Ті, у яких вся жирова маса сконцентрована в районі живота, мають найбільший ризик серцево-судинних захворювань.
Надлишок жиру в ділянці черевної порожнини тисне на діафрагму і здавлює легені, не даючи нормально дихати. Вісцеральний жир стає джерелом запалення, а атеросклероз і є запалення, яке протікатиме у них швидше і гірше.
Приклад цьому – коронавірусна інфекція, яка у людей з ожирінням розвивалася дуже швидко. Тому із зайвою вагою потрібно боротися – фізичною активністю і правильним харчуванням.
ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ
Фізичні навантаження допомагають не тільки три мати себе у формі, а й тренують серце. Величезне дослідження, проведене в Китаї в 2019 році, показало: робота на дачі, присадибних ділянках 150 хв. і більше на тиждень знижує ризик серцево-судинних захворювань на 31 відсоток. Під роботою передбачалася важка праця (копання, прополювання, підгортання) як мінімум пів години на день.
Ступінь зниження ризику серцево-судинних захворювань у людей, які працюють на городі, виявився таким само, як і в людей, які регулярно займаються спортом.
ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ
Збалансоване харчування, дотримання простих правил допоможе скинути вагу і залишатися вашому серцю якомога довше здоровим. Потрібно урізноманітнити раціон, порцію зменшити, перейти на середземноморську дієту або даш-дієту (дієта із запобігання гіпертонії). У цих схожих дієтах виключені продукти, які негативно впливають на серце й організм загалом. 50 відсотків раціону повинні становити овочі, зелень, ягоди та фрукти. Особливий акцент робиться на цілісності продуктів, рекомендується їсти не розплющені пластівці, а ціле зерно, не білий шліфований, а неочищений рис, хліб із цільнозернового борошна. Коли в зерна відокремлена оболонка, ми позбавляємо себе більшої частини корисних речовин, залишається тільки крохмалисте ядро. Крім того, у шліфованих круп високий глікемічний індекс.
ВКЛЮЧІТЬ У МЕНЮ КОРИСНІ ДЛЯ СЕРЦЯ ПРОДУКТИ:
- лляну олію – багате джерело омега-3 ненасичених жирних кислот, необхідних для еластичності судин;
- часник, що допомагає виробляти судинам окис азоту – речовину, яка розширює судини;
- рисові висівки, що містять два важливі компоненти, необхідні для серцево-судинної системи – грубі волокна, які не дають холестерину всмоктуватися в судини, і магній – дуже важливий елемент для функціонування всієї серцево-судинної системи.
З м’ясних продуктів рекомендується баранина, качка, перепелине м’ясо, риба. Раз на тиждень допускається червоне м’ясо, двічі на тиждень – пташине, вирощене в домашніх умовах. Особливий акцент у дієтах робиться на вегетаріанські джерела білка. Це всі види бобових при добрій переносимості.
Не варто дотримуватися суворих дієт, тому що обмеження призводять до захворювань так само, як одноманітність у харчуванні та переїдання. Для здоров’я судин дуже важливо не їсти на ніч. Останній прийом їжі повинен бути за 2–3 години до сну.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.