Вибираючи накриття для теплиці, ми звертаємо увагу на вартість матеріалу, його якість, надійність і практичність. Звичайно, існує безліч дорогих варіантів, ми ж зупинимось на більш доступних за ціною.
ПОЛІЕТИЛЕНОВА
Найпопулярніша та відносно недорога, давно користується величезним попитом. Але поводитися з такою треба вкрай обережно, особливо натягуючи на каркас парника або теплиці, оскільки будь-який поріз чи тріщина можуть спричинити швидке псування всього покриття. Не варто брати дуже дорогу й товсту поліетиленову плівку для накриття, вона все одно не прослужить більше сезону, хоча і зможе протриматися до самих холодів, якщо живете в регіоні посушливих вітрів і сонця. В іншому разі поліетилену вистачить лише на сезон, адже холод і дощ, вітер і град, сонце й перепади температур швидко його зіпсують.
АРМОВАНА
Виготовлена з поліетилену високої щільності із внутрішнім каркасом, який бере на себе основне навантаження. Це ніздрюватий матеріал, товщина якого на кожні кілька сантиметрів відрізняється, тому якість його визначається не товщиною, а щільністю. На ринку є товар різних виробників та різної якості, але найпоширеніша – армована плівка щільністю 120–200 г/кв.м. Каркас її виконаний із поліетилену різних способів обробки. Це може бути скловолокно, поліпропілен, поліетилен низького тиску, пресований, розтягнутий або кручений.
Кожна відрізняється вартістю та технічними характеристиками, багато з яких залишаються спірними. Можна зустріти й армовану плівку, що дихає, для тепличних споруд, яка відрізняється наявністю отворів у чарунках. Це дозволяє теплиці бути одночасно герметичною і не консервувати повітря всередині.
Найчастіше виробники обіцяють тривалий термін експлуатації, часом до трьох років, але, як завжди, все залежить саме від умов застосування. Більш щільна плівка в умовах невеликої зміни температури прослужить довше, а менш щільна в жорсткіших кліматичних умовах, відповідно, менше. Але, хай там що, та армована може послужити теплиці кілька сезонів, на відміну від покриття зі звичайного поліетилену.
3 ПОЛІВІНІЛХЛОРИДНА
Побутує думка, що ПВХ дуже схожа за структурою з целофаном, але це трохи не так. Ви зможете переконатися в цьому самі, порівнявши плівку для теплиць із обгорткою для квітів (те, що є целофан): ці матеріали відрізняються товщиною і щільністю.
Плівка ПВХ вирізняється хорошою світлопропускною здатністю – більше 90 відсотків, пропускає більше 80 відсотків ультрафіолетового випромінювання та затримує близько 95 відсотків інфрачервоного. Вона добре зберігає тепло і не дає теплиці швидко охолоджуватися в нічний час, що дуже добре.
Покриття має відмінні показники якості, за рахунок яких здатне прослужити до 5 років у найскладніших умовах. Якщо ж створити в теплиці сприятливі умови, плівка зможе прослужити більше 7 років. Єдиний мінус цього матеріалу – висока ціна, але це так само спірне питання. Ретельно підрахуйте витрати на звичайний поліетилен, робочі години з демонтажу старої плівки та натяжки на теплицю нової тощо – можливо, виявиться, що ПВХ-матеріал коштує не так вже й дорого.
БАГАТОРІЧНА
Це може бути і світлостабілізуюча плівка, і теплоутримуюча, з ефектом світлоперетворення або гідрофільна. Досить часто виробники поєднують деякі характеристики в одному матеріалі. Така плівка досить дорога, оскільки, крім великого набору переваг, є якісною та багаторічною. Але також часто під вивіскою багатофункціональності та чималої кількості технічних характеристик на продаж може бути виставлена стандартна плівка для теплиць, із розрахунком на недосвідченість господаря.
До числа багаторічних плівок належать і кополімерна, і спінена, і навіть повітряно-бульбашкова, яка призначена для використання тільки за певних умов. Але продавці, так само, як і виробники, рідко вказують умови використання, а привертають увагу лише до переваг матеріалу, які часто не потрібні в деяких регіонах.
Вибирайте матеріал, виходячи з якості та терміну служби, завжди вимагайте у продавця супроводжувальні документи, ретельно прораховуйте не тільки вартість товару, а й переводьте ціну в роки служби.