Захоплюючий серіал або книжка до пізньої ночі, понаднормова робота, солодкий чай із тортиком, піца на обід, відсутність часу на тренування… Знайоме? Тим часом такі звички щодня підвищують ризик розвитку діабету. Так, на вік чи спадковість ми не можемо вплинути. Але спосіб життя повністю під нашим контролем. Сьогодні поговоримо про спосіб життя і наші улюблені, однак шкідливі звички.
НЕДОСИПАННЯ
Дослідження вчених із Японії свідчать про тісний зв’язок між шаленим темпом життя, ожирінням та цукровим діабетом. Люди багато працюють і мало сплять уночі. Хронічне недосипання порушує обмін речовин. У результаті гальмується секреція гормону росту, який впливає на розщеплення жирів і виробляється тільки вночі. Це сповільнює метаболізм, призводить до інсулінорезистентності та, як наслідок, розвитку діабету.
Недосипання та ожиріння тісно пов’язані між собою. Причина — гормони, які регулюють апетит. При хронічному недосипанні рівень греліну, гормону, що збуджує апетит, підвищується. Це сприяє посиленню відчуття голоду. Крім того, пік вироблення греліну припадає на 22 годину. Якщо людина до цього часу не заснула, вона хотітиме їсти.
За недостатніх рівнів лептину, гормону, що пригнічує апетит, мозок не отримує сигнал про насичення. Це призводить до переїдання і, як наслідок, ожиріння.
Недосипання — сповільнення обміну речовин — інсулінорезистентність — ожиріння — цукровий діабет
СТРЕС
Хронічний стрес погіршує сон, знижує імунітет та підвищує ризик розвитку діабету. Під час стресу в організмі виробляється гормон кортизол. Він стимулює синтез глюкози та зменшує опір клітинних стінок для її проникнення всередину. Це дозволяє організму миттєво реагувати у стресовій ситуації.
Однак постійне виділення кортизолу може бути небезпечним, оскільки підвищується рівень глюкози в крові. Це призводить до дисбалансу в обміні речовин.
Стреси — виділення кортизолу — підвищення рівня глюкози в крові — порушення обміну речовин — цукровий діабет
КАЛОРІЙНА ЇЖА
Калорійна їжа багата на прості вуглеводи. Вони швидко підвищують рівень глюкози в крові, посилюють процес жироутворення та негативно впливають на мікрофлору кишківника. Надлишок глюкози в організмі перетворюється на жир. Це сприяє ожирінню. Зайвий жир накопичується в підшкірній клітковині, сальнику, черевній стінці та внутрішніх органах.
Жирова тканина є гормонально активним органом і виробляє безліч речовин, серед яких й інсулін.
Вживання калорійної їжі — підвищення рівня глюкози в крові — перетворення надлишку глюкози на жир та його накопичення — надлишок інсуліну в організмі — інсулінорезистентність — діабет
Ольга ОРЛИК,
лікар-ендокринолог та дієтолог, кандидат медичних наук, асистент кафедри діабетології Академії післядипломної освіти ім. Шупика.