Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» відносить шум до фізичних факторів середовища життєдіяльності, що впливають або можуть впливати на здоров’я людини.
До шуму відносяться:
гучний спів та крики; гучне прослуховування музики; використання інших побутових засобів, які спричиняють шум; запуск феєрверків, салютів.
Голосний спів, прослуховування музики, заборонені з 22:00 до 08:00, а проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом, заборонено в робочі дні з 21:00 до 08:00.
Власник/наймач житла має повідомити мешканців прилеглих квартир про початок ремонтних робіт. Головне — при здійсненні будь-яких видів діяльності шум не повинен перевищувати рівня, встановленого санітарними нормами для відповідного часу доби.
Допустимий рівень шуму становить:
— у житлових приміщеннях удень — це 55 дБ, а вночі — 45 дБ;
— на території, яка є прилеглою до будинку, вдень — 70 дБ, а вночі — 60 дБ;
— на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та людей з інвалідністю, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та інших навчальних закладів — до 45 дБ і вдень, і вночі;
— у залах кафе та ресторанів — до 55 дБ цілодобово.
За захистом своїх прав зверніться до поліції. Порушення правил дотримання тиші є адміністративним правопорушенням і тягне за собою настання адміністративної відповідальності у вигляді попередження, штрафу або конфіскації звуковідтворювальної апаратури. Якщо тишу порушено вперше, то на правопорушника очікує попередження або штраф у розмірі від 85 до 255 грн.
У разі повторного порушення зазначених норм Закону передбачено накладення більш суворого стягнення, а саме штрафу в розмірі від 255 до 510 грн. Якщо ж правопорушник систематично протягом року порушував ці правила, був схильний до притягнення до адміністративної відповідальності за таке правопорушення, то його чекає штраф від 255 до 510 грн з конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
Якщо питання не вирішиться, зверніться з позовом про відшкодування моральної шкоди, заподіяної систематичним порушенням режиму тиші, до суду.