«Порадниця» вже розповідала про те, як збирати та зберігати насіння тих чи інших культур. Втім, інтерес читачів до цієї теми завжди був високий. Тож незайве нагадати, адже збір насіння саме на часі. Про це розпитаємо Василя Загороднійчука, який з діда-прадіда трудиться на своїй землі. Пан Василь розповідає: не кожен новий сорт тішить, тож коли знаходить той, що подобається, обов’язково заготовляє з нього насіння. Крім того, рослини, з яких відбиратимуть плоди на насіння, краще помітити заздалегідь, ще на грядках. Це мають бути здорові врожайні кущі з яскраво вираженими сортовими ознаками, яким треба забезпечити особливий догляд, зокрема регулярні поливи та підживлення. Також господар застерігає, що не можна брати насіння з перестиглих плодів.
ПОМІДОРИ
Для збирання насіння помідорів господар обирає найкращі, повністю достиглі плоди, обов’язково з нижніх пагонів. Якщо з певних причин такі помідори не достигли, можна закласти їх на дозарювання, а після вийняти зернини. Розрізає їх навпіл та ложкою дістає насіння з м’якушем, викладає у склянку (воду не додає). Кілька днів воно бродить, потім його потрібно добре промити та повністю висушити. Під час бродіння у насіння руйнується верхня оболонка, і воно краще проростає.
ПЕРЕЦЬ
Овоч схильний до перезапилення, тому для збирання насіння не можна поруч висаджувати солодкі та пекучі сорти. Господар вибирає насіння з найкращих, повністю достиглих плодів, що ростуть на 2–3 гілці знизу.
Порада! Краще вибирати насіння, що розташоване максимально близько до плодоніжки, бо воно отримує хороше живлення. Відібране господар замочує у воді, а потім вибраковує те, що спливає на поверхню. Насінний матеріал 2–4 дні підсушує та закладає на зберігання.
ОГІРКИ
Необхідно заздалегідь обрати найбільші плоди на врожайних кущах. Під них господар навіть дбайливо підкладає дощечку, аби не згнили під час дощів. Добре достиглі плоди з сухою плодоніжкою розрізає навпіл та вибирає найбільше насіння. Промиває у дуршляку під проточною водою, підсушує і закладає на зберігання.
КАБАЧКИ ТА ГАРБУЗИ
Для збору насіння господар залишає на кущі по 1–2 плоди. Якщо недостатньо достигли, можна зірвати їх та закласти достигати. Потім вибирає та промиває насіння. Просушує та поміщає для зберігання.
БАКЛАЖАНИ
Насіння господар обирає з добре достиглих плодів та відділяє від м’якуша. Досушувати його можна в затінку на протязі або у сухому приміщенні.
КВАСОЛЯ І ГОРОХ
Необхідно дочекатись, доки боби повністю достигнуть, а потім акуратно зрізати їх, підсушити, вилущити, досушити до повної готовності та висипати у скляні ємності для тривалого зберігання.
КРІП
Насіння кропу заготовити легко: слід дочекатися, доки висохнуть зонтики, а потім зрізати їх із частиною стебла. Робити це слід у суху безвітряну погоду. Потім зонтики слід підсушити на підстилці. У добре висушених насіння зазвичай осипається саме.
ЩОБ НАВЕСНІ ПРОРОСЛО
Надалі перед господарем стоїть завдання зберегти насіння. Якщо робити це неправильно, навесні може не дати сходів. Передусім варто потурбуватись, щоб було добре просушене, бо може згнити за зиму. Важливо, щоб місце, у якому зберігатимете, було сухе та добре провітрюване. Температуру бажано забезпечити в межах 12–16 градусів. А ось кімнатна температура, ділиться спостереженнями господар, вже зависока. Важливо також стежити, щоб не було різких коливань температури.
Також намагатись закладати на зберігання лише чисте насіння. Тримати його можна у паперовому конверті чи полотняній торбинці. Світло стимулює ріст, тому зберігати насіння потрібно у темному місці. На кожній упаковці господар вказує назву сорту та час заготування. Якщо це огірки чи дині, то на наступний рік господар їх не висіває, а зберігає років зо три – тоді можна сподіватись на високі врожаї.
Збирати посівний матеріал із гібридів не варто, хорошого потомства вони не дадуть. Переваги зібраного власноруч очевидні, каже господар. Адже у пачці з насінням зазвичай буває усього кілька зерняток, з яких можуть зійти лише 1–2. Крім того, невідомо, за яких умов воно зберігалось. Адже, бувало, каже Василь Петрович, що з покупного й жодна рослинка не сходила.
Ще кілька порад від Василя ЗАГОРОДНІЙЧУКА
Розкладіть пакетики з насінням у тому порядку, в якому його потрібно буде висівати навесні.
У спеціалізованій літературі нерідко радять додавати до ємкості з насінням пакетики з силікагелем, який кладуть виробники у коробки зі взуттям, щоб вбирати зайву вологу. Господар від таких порад лише плечима знизував: мовляв, де ж узяти стільки коробок з новим взуттям? А потім проштудіював ринок і виявив, що силікагель можна купити окремо, до того ж фасуванням від 1 до 200 г.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.