Кров ’яний тиск вимірюють не лише медичні працівники, а й самі хворі або хтось із їхніх близьких, порушуючи правила вимірювання. Наслідок — неточні показники і неправильне лікування. Тож нагадаємо основні правила користування вимірювальним апаратом.
- Наручну манжету слід так обмотувати навколо верхньої частини вище ліктя, щоб нижня частина манжети перебувала на відстані 1—2 см від ліктя.
- Намотувати манжету і затягувати її треба так, щоб між манжетою і рукою можна було вставити палець.
- Манжету краще надягати на голу руку. Якщо тиск вимірюється при засуканому вище ліктя рукаві, то він може стиснути руку, порушивши нормальний хід процедури.
- Руку, на якій вимірюєте тиск, кладіть на стіл так, щоб її частина вище ліктя перебувала на рівні серця. Під час процедури пацієнт має зручно сидіти, не ворушити рукою, не розмовляти.
- Не можна вимірювати тиск на руці, простягнутій уздовж тулуба, бо показники кров’яного тиску будуть на 10 відсотків вищими від справжніх.
- Кров’яний тиск протягом дня змінюється, тому вимірювати його бажано регулярно, щодня, в один і той самий час.
Крім дотримання правил техніки вимірювання кров’яного тиску, слід готуватися і до самої процедури.
На зміну тиску впливають їжа, алкоголь, фізичне навантаження, емоційний стан. Помічено, наприклад, що під час вимірювання тиску на прийомі у лікаря тиск у декого трохи підвищується.
- Перед вимірюванням тиску зробіть 5—6 глибоких вдихів, а потім розслабтеся.
- Не міряйте тиск після лазні, сауни, ванни.
- Тиск вимірюють за температури в кімнаті 19—20 градусів.
- Не можна міряти тиск часто, бо це може спричинити застій крові в руці, й ви не матимете правильних даних.
- Якщо показники апарата вас не задовольняють або викликають сумнів і ви захочете виміряти тиск повторно, не робіть цього відразу, зачекайте не менш ніж 10 хв. і лише тоді повторіть процедуру.
Наталя РЕВІНА, кардіолог.