Питання вакцинації лишається актуальним у нашій читацькій пошті, тому знову повертаємося до нього. В Україні триває 5-й етап кампанії з вакцинації проти COVID-19, на якому щепитися можуть усі охочі українці віком від 18 років, а також в окремих випадках діти 12–17 років. Наразі щеплення проводиться чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech та AstraZeneca (CoviShield, SKBio). У МОЗ України розповіли, чим відрізняються ці вакцини та як вони працюють.
Усі вакцини знайомлять наш організм зі збудником інфекції та вчать боротися з ним. У випадку COVID-19 збудником є коронавірус під назвою SARS-CoV-2. Вакцини містять у собі вбитий вірус або його частинку, які не можуть спричинити захворювання. Імунна система розпізнає, що цей вірус чи його частинка чужі для нашого організму та починають виробляти антитіла та т-клітини до нього.
Коли ж в організм потрапляє справжній вірус, то ці антитіла та т-клітини дуже швидко нейтралізують інфекцію, тому людина не захворює або хворіє дуже легко.
Україна використовує зараз вакцини трьох типів.
мРНК-вакцини
Це інноваційний тип вакцин, які розробляли вже досить давно, проте впровадили тільки зараз. Містять фрагмент нуклеїнової кислоти, яка несе інформацію про шиповидний білок коронавірусу, за допомогою якого вірус проникає в середину клітини організму людини. Ця нуклеїнова кислота потрапляє в наші клітини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити такий білок. У результаті утворюється не вірус, а тільки його білки, які наша імунна система впізнає як «чужі» й вчиться їх нейтралізувати. Коли в організм потрапить сам вірус, наша імунна система впізнає його та знешкодить.
Вакцини на основі мРНК безпечні, не можуть проникнути до ядра клітини людини та змінити її ДНК. Незабаром після того, як клітини організму закінчать виконувати «інструкції», вони руйнуються та позбавляються від мРНК.
В Україні зараз доступні дві такі вакцини:
— Comirnaty від Pfizer-BioNTech.
— Moderna (торговельна назва Spikevax).
Векторні
Ці вакцини використовують безпечний вірус застуди, в який вбудовують частинку коронавірусу, а саме ген, що є «інструкцією» для вироблення шиповидного білка. Вакцина називається векторною, бо знешкоджений вірус застуди виконує функцію «вектора», тобто системи доставки в організм цієї «інструкції». Наш організм, отримавши її, створює білок коронавірусу. Цей білок активує імунну відповідь, тобто організм починає виробляти антитіла та т-клітини до нього. Вірус застуди, який доставляє ген коронавірусу в клітину, не може розмножуватися та є безпечним для людини. У такий спосіб вакцина формує імунітет, не провокуючи хворобу.
В Україні зараз використовують одну векторну вакцину:
— AstraZeneca (CoviShield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва. Вироблена в Індії вакцина має назву CoviShield та є ідентичною за складом і технологією виробництва з європейською та корейською.
Інактивовані
Ці вакцини містять у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Це дуже стара й добре вивчена технологія. Схоже працюють деякі вакцини проти поліомієліту та грипу.
В Україні використовують одну інактивовану вакцину:
— СoronaVac від Sinovac Biotech.
Усі доступні в Україні вакцини від COVID-19 не містять у собі живого вірусу і тому не можуть спричинити хвороби. Вони пройшли суворі тести й клінічні випробування на безпечність та ефективність і були схвалені ВООЗ.
Вакцини проти COVID-19 запобігають важкому перебігу коронавірусної хвороби та рятують життя. Вони не гарантують, що ви не захворієте. Втім, якщо після щеплення все ж інфікуєтеся, то хворітимете набагато легше та з меншою кількістю ускладнень.
Щеплення від COVID-19 в Україні добровільні та безоплатні.
Уже понад 3,6 млн українців отримали безпечні та ефективні щеплення від COVID-19. Приєднуйтеся до них, запишіться самі та запишіть своїх близьких на вакцинацію. Деталі на vaccination.covid19.gov.ua або за телефоном контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19.