Проблема захисту від них актуальна як для мешканців сіл і дачників, так і городян. Людина потерпає від них тисячоліттями, і народний досвід боротьби з ними чималий.
ЩОБ НЕ ДЗИЖЧАЛИ У КІМНАТІ
Одним із найефективніших засобів боротьби з комарами у помешканні є москітні сітки на вікнах. Але оскільки далеко не всі замінили дерев’яні вікна на пластикові, то стане у пригоді марля.
Щодо запахів, яких не переносять комарі, то їх відчуває і людина, тому, перш ніж застосовувати певні засоби, подумайте, чи не завдадуть вони шкоди алергікам та хворим на астму.
Розкладіть у кімнатах дрібно нарізане свіже листя і квіти черемшини, висушені суцвіття, стебла й листя ромашки (піретрум), свіжої м’яти, валеріани, лушпиння цибулі. Спробуйте скористатися таким рецептом: покладіть на блюдце 20 гвоздичок, шкірки лимона та апельсина, покропіть усе ефірною олією чайного дерева і поставте на стіл.
До речі, якщо у вас закінчилася рідина для електричного фумігатора, не поспішайте купувати її. Залийте в порожній блок екстракт евкаліпта, і результат буде не гірший.
Залучіть до війни з комарами кімнатні рослини. Пеларгонія, мирт, васильки, розмарин, герань на підвіконнях — надійні вартові на шляху до вашого житла. Вечорами горщики з рослинами злегка струшуйте, щоб запах поширювався по всій кімнаті.
Мало хто знає, що скипидар комарів… присипляє. Налийте його в маленьку тарілочку, зачиніть вікна, двері й вийдіть із кімнати. Через 15–20 хв. зметіть поснулих комарів віником.
Відлякує комарів і тютюновий дим, проте ці «ліки» шкідливіші за «хворобу», тож вдаватися до них не варто.
ВІДПОЧИНОК НА ПРИРОДІ
Власникам заміських будинків і жителям сільської місцевості радимо посадити під вікнами бузину. Різкий запах листя помідорів — також ефективний натуральний репелент, тож висадіть поряд ще й кілька кущиків томатів, і комарів на подвір’ї поменшає.
Що може бути краще за вечірнє чаювання у бесідці? Але й цього задоволення комарі прагнуть вас позбавити. Щоб відлякати їх, розпалюйте самовар сосновими чи ялиновими шишками з додаванням просушеної хвої ялівцю. Водночас слід зазначити, що запах свіжої ялини і сосни, навпаки, приваблює комарів.
Найбільш ласа здобич для комах — діти, насамперед через дуже ніжну шкіру малечі. Під час вечірнього сімейного чаювання просто неба подбайте про їхній захист і уникайте надягати на дітлахів темний одяг. Саме такий, а не світлий, робить комарів агресивнішими.
ПРОГУЛЯНКА БЕЗ ЛЯПАСІВ
Щоб комарі менше дошкуляли на прогулянці, користуються тими самими засобами, що й для відлякування їх від оселі, лише трохи інакше приготовленими. Оліями гвоздики, анісу, чайного дерева, кедра й евкаліпта змащують відкриті ділянки шкіри або додають 5–10 крапель в одеколон. Можна також капнути їх на джерело вогню чи тепла — у камін, багаття, на розігріту сковороду, лампу. Ефірні олії також додають у крем, молочко і змащують незахищені ділянки тіла.
Комарі оминатимуть вас, якщо вмиєтеся відваром коріння полину. Жменю подрібненої сировини залийте 1,5 л води, доведіть до кипіння — і нехай настоюється до охолодження.
5 г (пакетик) висушених нерозкригих квіткових бутонів гвоздикового дерева залийте склянкою води й кип’ятіть 15 хв. Розмішайте відвар із одеколоном і нанесіть на відкриті ділянки шкіри. Протягом 2 год. комарі вас не чіпатимуть. Такий самий результат дає змащування шкіри риб’ячим жиром.
ЩОБ НЕ СВЕРБІЛО
Та хоч би як стереглися, жоден засіб но гарантує недоторканності. Звісно, вживши заходів, потерпатимете значно менше, та знайдеться найстійкіший і найголодніший комар, який вас таки вкусить.
Але народний досвід підказує, як зарадити неприємним наслідкам. Зокрема свербіння та запалення заспокоюють свіжовичаннений сік алое, розрізана цибулина, прикладена до ураженої ділянки шкіри, листя петрушки, черемшини, подорожника, м’яти і, зрештою, звичайна вода, в якій у великій концентрації розвели сіль, питну соду (0,5 чайної ложки на склянку води), нашатирний спирт (1:1) або марганцівка (рожевий розчин) і навіть кефір та кисляк.
НАДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ БЛОНДИНКАМ
Про те, що проблема комарів є глобальною, свідчить інтерес до неї британських біологів, які зокрема встановили, що темпераментні люди страждають від цих комах більше, ніж сексуально холодні. Їх приваблює високий рівень чоловічих та жіночих статевих гормонів (тестостерону й естрогену). Дослідники також стверджують, що комарам більше «до смаку» жінки, особливо під час сприятливих для зачаття днів та вагітні. А маючи вибір між брюнеткою та блондинкою, комар атакуватиме білявку (навіть якщо вона перефарбуться у темний колір). Пояснити це вчені поки що не спроможні.
Крім того, комарі відчувають наявність в організмі людини незалежно від статі шкідливий холестерин, тож найбільше дошкуляють схильним до повноти, хворим на серцеві недуги, атеросклероз і тим, хто дуже пітніє.