Орхідеї — надзвичайно гарні квіти. Нині їх часто продають у магазинах. Придбана чи подарована на свято, вона місяцями прикрашає житло. Найпопулярніші серед орхідей — фаленопсиси, яких за схожість із різнокольоровими тропічними метеликами називають «орхідеями-метеликами». Бажаючих вирощувати вдома орхідеї нерідко зупиняє складність догляду за цими екзотичними квітами. Але багато гібридів орхідей, найчастіше фаленопсисів, не дуже вибагливі й чудово квітують в домашніх умовах.
Орхідеї належать до епіфітних рослин, тому особливу увагу слід приділити ємкості та землесуміші. Краще підібрати посуд із численними отворами на дні та стінках, щоб не застоювалася вода і коренева система добре провітрювалася. Горщик — пластиковий, прозорий, скляний чи навіть дротяний, вистелений мохом. На дно викладаємо дренаж, засипаємо легку і водночас поживну землесуміш. Основу її складає кора сосни з додаванням листкової землі та деревного вугілля у співвідношенні 2:1:1, бажано додати мох сфагнум. Готові землесуміші продають у квіткових магазинах.
Пересаджувати орхідеї слід раз на 3—4 роки. Іще краще робити легку перевалку, обережно вийнявши їх із горщика, не струшуючи ґрунту, і помістити у більший, додавши нової землесуміші. Пересадка має бути дуже обережною, щоб не пошкодити коріння.
У природі орхідеї живляться за допомогою коренів, які всотують поживні речовини з вологого тропічного повітря та ґрунту, що накопичується на гілках тропічних рослин. Корені орхідей сильні, товсті, виступають над горщиком.
Листки широкі, шкірясті, як і квіти, можуть бути найрізноманітнішої форми та забарвлення. Це резервуари води і поживних речовин. Широке листя фаленопсисів росте парно. Квіткова стрілка — біля основи останнього сформованого листка. Обпадання нижніх листків — звичайне явище, завдяки чому орхідея не розростається.
Орхідеї потребують теплого сонячного місця з розсіяним світлом без прямого сонячного проміння. Оптимальна для вирощування температура — 18—25 градусів.
Найкраще місце для орхідей, що люблять світло, — підвіконня південного вікна. Північне, західне, східне вікно без прямого сонячного проміння підходить орхідеям улітку, але під час решти пір року вони відчуватимуть брак світла.
Якщо немає змоги розмістити орхідею на підвіконні, її можна вирощувати в глибині кімнати при штучному освітленні, найкраще під люмінесцентними лампами, розташованими на відстані приблизно 30 см від рослин, які світять 10—11 год. На добу.
Якщо листя піднімається вгору чи опускається, міжвузля коротке, це означає, що світла забагато. Довге і тонке міжвузля, дрібніше, ніж належить, листя свідчать про брак освітлення.
Полив має бути дуже помірним цілий рік. Орхідеї — вихідці з тропіків, їм необхідне вологе тепле повітря і максимум світла. Узимку поливають 1—2 рази на тиждень, а влітку — частіше — двічі—тричі на тиждень теплою, відстояною чи кип’яченою водою в піддон. При перезволоженні коріння може загнити, і краще недолити, ніж перелити.
Субстрат не має пересихати, але перед черговим поливом дайте йому злегка підсохнути. Корінню, крім води, потрібне повітря. При надмірі вологи можлива поява грибкових інфекцій. Можна поливати фаленопсиси методом «купання», наполовину опускаючи горщик з орхідеєю на короткий час у відро з м’якою водою, щоб субстрат просочився вологою.
Фаленопсис потребує постійного підтримання високої вологості повітря. Обприскування листя і повітря навколо орхідеї потрібно проводити якомога частіше, стежачи, щоб вода не застоювалася в середині розетки листя. При обприскуванні, вода не має також потрапляти на квіти.
Коли орхідея росте чи квітує, бажано 1—2 рази на місяць підживити її комплексними рідкими мінеральними добривами у слабкій концентрації.
Тривале зниження середньодобової температури до 15—16 градусів може спровокувати невчасне квітування. Слід пам’ятати також, що орхідеї не виносять протягів і великих перепадів температури. При дефіциті світла й зниженні температури до 16 градусів можуть опадати бутони.
На одному пагоні фаленопсис може квітувати 2—3 рази, тому квіткове стебло не слід обрізати, хоча без квітів воно має непривабливий вигляд. Зачекайте, поки після короткого періоду спокою почнеться викидання нових бруньок. Якщо квітконосний пагін не пускає квіткових бруньок, повністю засох, відрізайте його. Згодом з’явиться новий. Якщо він росте не вгору, а вбік, це означає, що йому не бракує вологи чи світла.
Любов ШТУРМАК.