Варикозне розширення вен – розповсюджене захворювання, при якому стінки судин запалюються й перестають нормально функціонувати. Недуга може зачепити вени різних органів і частин тіла, але найчастіше страждають судини ніг. «Порадниця» з’ясувала, як боротися з варикозом, у тому числі в домашніх умовах.
НЕ ПРОСТО КОСМЕТИЧНА ПРОБЛЕМА
– При варикозі вен нижніх кінцівок відбувається розширення та деформація венозних судин, через що порушується кровотік і виникає ризик ускладнень, – каже судинний хірург Микола САФРОНКОВ. – Найчастіше зустрічається саме варикоз ніг, тому що через наше тривале перебування у вертикальному положенні вени нижньої частини тіла зазнають підвищеного навантаження.
Небезпека варикозу в тому, що спочатку він проявляється лише почуттям тяжкості в ногах і незначними набряками, яким люди не надають значення. А судинні зірочки багато хто сприймає лише як косметичну проблему. Але розвиток хвороби загрожує серйозними ускладненнями, аж до трофічних виразок.
ХТО РИЗИКУЄ
Велику роль у розвитку хвороби відіграє спадковість. При цьому, за словами лікаря, схильність до недуги може бути передана не тільки від батьків, а й від троюрідних родичів або навіть через покоління. Спровокувати її здатні стояча або сидяча робота, підйом важкого, прийом гормональних засобів, зайва вага, часті закрепи, наявність цукрового діабету, хронічних захворювань нирок, серця та судин, вагітність.
Ускладнюють проблему тісна білизна чи джинси, взуття на високих підборах, травми ніг і звичка сидіти, поклавши ногу на ногу.
ТРИВОЖНІ СИМПТОМИ
Перші «дзвіночки» варикозу – це тяжкість і втома в ногах вечорами, набряки щиколоток і стоп. Спочатку симптоми повністю минають після нічного відпочинку чи активної ходьби. Пізніше приєднуються судинні зірочки, біль, свербіж, пульсація по ходу вен, нічні судоми в литках. Потім на ногах виступають вени та вузлики, вечірні набряки посилюються й не минають на ранок.
На пізніх стадіях захворювання шкіра на ногах стає дуже сухою, вкривається коричневими плямами, виникають трофічні виразки, які можуть перетворитися на незагойні рани.
ЩО РОБИТИ
На початкових стадіях із хворобою борються компресійною терапією (еластичні бинти, спеціальні гольфи та колготки), лікувальною фізкультурою, прийомом венотоніків («Детралекс», «Флеботон»), гелями та мазями («Ліотон», «Троксевазин»). Радикально вирішити проблему здатні малотравматичні хірургічні операції, лікування лазером чи радіочастотами, склеротерапія.
ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ
- Підтримуйте тонус та еластичність стінок судин за допомогою антихолестеринової дієти: виключіть жирне та смажене, цукерки, алкоголь; обмежте тваринні жири, здобну випічку, кондитерку, сіль. Вживайте більше риби, молочки, фруктів і овочів, клітковини, олій. Корисні також ягоди, цибуля, часник, спаржа, гранат.
- Увечері та вранці робіть контрастні обливання для ніг.
- Регулярно піднімайте ноги вище за рівень тулуба на 10–15 хв., спіть із валиком або подушкою під ногами.
- Щодня робіть зарядку (загальну та для ніг), легкий самомасаж стоп і гомілок у напрямку знизу вгору. Корисні ходьба навшпиньки й босоніж, перекати з п’яти на носок.
- Не захоплюйтеся засмагою, не відвідуйте лазню та сауну – вони погіршують тонус вен.
- Носіть вільний одяг із натуральних тканин і зручне взуття на підборах не вище 4 см.
- Пийте не менше 2 л води на день.
- Нормалізуйте вагу.
- Не стійте й не сидіть довго, регулярно змінюйте положення тіла.
- Танцюйте, плавайте, катайтеся на велосипеді, щодня ходіть пішки 3–5 км – усе це покращує венозний відтік.
Ірина КАДЧЕНКО.