Сигнали, на які варто звернути увагу, щоб вчасно зупинити шкідника.
1. Цибуля зупиняється у рості.
2. Жовтіють або біліють кінчики пера. Є сенс викопати та оглянути кілька цибулин. Сліди перебування личинок цибулевої мухи зазвичай видно.
3. Якщо пожовтіння кінчиків пера може мати й інші причини, то коли воно в’яне й сохне, – це одна з головних ознак ураження саме цибулевою мухою.
4. Грядка із цибулею не пахне цибулею. Натомість відчутний «аромат» гнилі.
На цибулині з’являються чорні плями або гнильний наліт. Це вже симптоми «останньої стадії», коли личинки масово пошкодили майбутній урожай і його вже практично не врятувати.
НАРОДНІ ЗАСОБИ
Більшість народних рецептів – відлякуючі, які можна використовувати під час льоту дорослих комах, щоб збити їх із пантелику і не дати можливості знайти цибулю. Ось деякі варіанти:
1. Із інтервалом у 4 дні цибулю поливають розчином аміаку (3 ст.л. на 10 л води). На початку сезону (якраз під час першого льоту мухи) такий полив послужить ще й азотним підживленням.
2. Обпудрюють грядки попелом і тютюновим пилом після кожного поливу чи дощу. Найкраще їх чергувати чи змішувати.
3. Вуглеамонійна сіль (двовуглекислий амоній, бікарбонат/гідрокарбонат амонію) застосовують як позакореневе підживлення. 60–80 г добрива розчиняють у 10 л води та обприскують по перу.
4. 8–10 кульок нафталіну перетирають на порошок і змішують із піском (приблизно пів відра). Цією сумішшю посипають цибульні грядки під час першого та другого льоту мухи.
5. Тирсу змішують із водою до кашкоподібної консистенції, додають березовий дьоготь, ще раз перемішують і розкладають по грядках.
Тепер нагадаємо про те, чим обробляти цибулю від цибулевої мухи. Препарати, які вносять при посадці – Заір, Прованто Вернал, Бізар, Твікс, застосовують згідно з інструкцією.
Препарати для обприскування – Карате Зеон, Ланнат, Енжіо, Каліпсо – за сезон застосовують двічі: вперше ними обробляють посівний матеріал до висадки, а вдруге обприскують сходи цибулі у фазі 3–4 листків.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.