Ознака деяких захворювань, коли очі виступають з орбіт більше, ніж було задумано природою, називається витрішкуватість, або медичною мовою – екзофтальм. Чому це відбувається і що треба робити в такому випадку?
Вирячене око може свідчити про високий тиск. При цьому випуклість з’являється раптово, й виступає, зазвичай, одне око. Високий тиск може супроводжуватися крововиливом на склеру ока під кон’юнктиву, при якому око червоніє.
По суті, такий стан є звичайним синцем із незвичайною локалізацією, і хоч виглядає страшно, але для зору небезпеки немає. Лікувати потрібно в даній ситуації гіпертонію.
Екзофтальм також може бути наслідком утворень сльозної залози або орбіти, але найчастіше виникає як результат розвитку ендокринної офтальмопатії, яка розвивається на тлі аутоімунного захворювання щитоподібної залози, гіпертиреозу, коли є надлишок гормонів щитоподібної залози, при токсичному зобі. Коли на клітковину потрапляють токсини, накопичуються там, з’являється набряк. І за рахунок потовщених м’язів і жирової клітковини за очним яблуком відбувається випинання ока вперед. Спочатку теж тільки одного, потім і другого. Але це – запущений випадок, і зустрічається рідко.
Окрім витрішкуватості, захворювання супроводжується втратою ваги, нервозністю, плаксивістю, серцебиттям. Екзофтальм лікує ендокринолог: він призначить лікування, яке пригнічує функцію щитоподібної залози. Якщо це не запущена ситуація, то очі повернуться на місце. Якщо екзофтальм великий, потрібна операція, суть якої – прибрати тканину, яка розрослася, за очним яблуком, звільнивши для нього місце.
Тетяна ОКСЕНТЮК, офтальмолог вищої категорії.