Цього року з огляду на повномасштабну війну порядок вступу абітурієнтів до вишів на фахові освітні програми зазнав одноразових змін, які викликають багато запитань у вступників та членів їхніх родин — читачів «Порадниці».
ВИПРОБУВАННЯ
У будь-якому випадку абітурієнти мають подати заяву та мотиваційний лист. У ньому письмово в довільній формі викласти інформацію про свою особисту зацікавленість у вступі на певну освітню програму (спеціальність, заклад освіти) та відповідні очікування, про досягнення у навчанні та інших видах діяльності, власні сильні та слабкі сторони. До такого листа в разі необхідності можна додати (у т.ч. в ел. формі) матеріали, що підтверджують надану інформацію. Цього достатньо для вступу на контрактній основі на програми молодшого бакалавра, бакалавра (за винятком 6 кон’юнктурних спеціальностей: «Гуманітарні науки» (крім спеціальності «Філологія»), «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Право», «Сфера обслуговування», «Міжнародні відносини») та магістратури.
Хочете навчатися на бюджеті? Якщо обрали спеціальність із творчим конкурсом, то бал за нього при вступі за програмами молодшого бакалавра, бакалавра врахують при формуванні рейтингу вступника. Для решти спеціальностей для вступу за програмою молодшого бакалавра натомість треба буде пройти усну співбесіду. Вона передбачає очне оцінювання підготовленості (знань, умінь і навичок) вступника з одного, двох або трьох предметів (складових), за результатами якої за кожний предмет (складову) виставляються оцінки за шкалою 100—200, з кроком в один бал, або ж ухвалюється рішення про негативну оцінку вступника («незадовільно»). А от для вступу на бакалавра, включно з медичними та згаданими вище кон’юнктурними спеціальностями (у т.ч. й на контракт) враховуватимуть іще й результати національного мультипредметного тесту (НМТ, який проходитимуть у тимчасових екзаменаційних центрах — ТЕЦ).
Вступники на програми магістратури за бюджетом на кон’юнктурні спеціальності мають також скласти тест із навчальних компетенцій (МТНК), а при вступі на спеціальності «Право» і «Міжнародне право» — фаховий 3-предметний тест (МКТ). Єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) та Єдиний вступний іспит (ЄВІ) через воєнні дії скасовано.
НМТ ЗАМІСТЬ ЗНО
На відміну від ЗНО, яке складалося з окремих предметів, НМТ — єдиний тест з 60 завдань, порівну з трьох предметів: українська мова, математика, історія України, на виконання яких відведено 120 хвилин. До «мовного» блоку увійдуть лише завдання з тем: «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»; «Лексикологія. Фразеологія»; «Будова слова. Словотвір»; «Морфологія»; «Синтаксис»; «Стилістика»; «Розвиток мовлення»; запитань з української літератури не буде.
Завдання з математики здебільшого відповідатимуть програмі рівня стандарту, а учасникам дозволять скористатися довідковими матеріалами (детальніше — на сайті МОНУ). Завдання «історичного» блоку стосуватимуться періоду «Історія України 1914 р. — початку ХХІ ст.».
У «гуманітарних» блоках будуть завдання двох типів: із вибором однієї відповіді із запропонованих та на встановлення відповідності, а в «математичному» — іще й завдання на надання числової форми відповіді. Кожний блок оцінюватимуть окремо, а результат його виконання переведуть у шкалу 100—200 балів.
ДЕ І КОЛИ
Участь у НМТ зможуть узяти всі, хто зареєструвався на ЗНО протягом основного періоду реєстрації (з 1 лютого до 19 квітня), але за умови двічі підтвердженої участі в тестуванні (заповнивши спеціальну форму на інформаційній сторінці учасника у відповідній вкладці). Удруге це треба буде зробити з 21 червня до 7 липня; на цьому етапі остаточно обирають і країну та місце тестування (попередньо заплановано проведення НМТ в 21 області України, Києві та на закордонних пунктах у 23 країнах).
Далі з 12 липня можна буде завантажити запрошення-перепустку, де зазначені дата, час і місце проведення НМТ, щоб із 18 липня взяти участь в основній сесії. Ті, чиї плани зруйнувала війна, з 10 до 20 червня зможуть зареєструватися на додаткову сесію (16—20 серпня), а для тих, хто не зможе й на неї прибути, передбачено спеціальну сесію (12—16 вересня).
ВАЖЛИВО ЗНАТИ
У випадку повітряної тривоги всі учасники НМТ, а також працівники ТЕЦ перейдуть в укриття, і зможуть продовжити проходити НМТ після її завершення, якщо тривога не буде надто тривалою. Час перебування в укритті не увійде в час виконання тестів! Якщо ж тривога триватиме довго — іспит доведеться складати в додаткову сесію. Найважливіші новини вступної кампанії та вступного іспиту див. на сайті МОНУ https://mon.gov.ua/ (у т.ч. «Найпоширеніші запитання—відповіді») та на інформаційній сторінці учасника ЗНО на сайті Українського центру оцінювання якості освіти https://testportal.gov.ua/. Вступникам варто приєднатися до Фб-сторінки «Абітурієнт» або «Вступна кампанія» у Telegram, переглянути уроки Всеукраїнської школи онлайн, вебінари з підготовки до ЗНО/НМТ і пройти демонстраційний НМТ онлайн.
Підготувала Ольга ГОЙДЕНКО.