Щоб волоський горіх давав якісний урожай, прищепіть на сіянці культурний сорт. І не обов’язково чекати весни, зробити це можна навіть узимку. Найкращий термін для проведення робіт – друга половина грудня – початок січня.
За 4–5 днів до початку процедури внесіть саджанці в тепле приміщення з температурою плюс 26–28 градусів, промийте, укоротіть стрижневі та бічні корені (приблизно на третину), покладіть у ящик і пересипте вологим перлітом або тирсою. Живці помістіть у такі само умови за 2–3 дні до щеплення.
СПОСОБИ
1. Покращене копулювання має низку переваг: при цьому способі більша площа з’єднання саджанця та живця (вони краще зростаються). До того ж місце щеплення набагато легше обв’язувати, оскільки живець міцніше фіксується на саджанці й не зміщується. На саджанці на висоті близько 10 см над рубцями від сім’ядолей добре заточеним ножем одним рухом зробіть косий зріз, в 1,5–2 рази довший за діаметр штамба. Потім відступіть від верхньої частини зрізу на чверть його довжини і зробіть надріз, формуючи зубчик. Аналогічно підготуйте і живець, лише з тією різницею, що виріз зубчика зробіть із нижньої частини зрізу. Підготовлені живець і саджанець з’єднайте так, щоб один зубчик зайшов за інший, а камбіальні шари збіглися по всьому зрізу.
2. Щеплення в розщеп підійде, якщо з’єднувані частини однакові, а діаметр саджанця більший, ніж у живця. Для початку секатором видаліть верхню частину саджанця. Потім ножем розколіть його стовбур на глибину 2,5–3 см посередині або, якщо живець тонший, то ближче до краю. Живці нарізайте у вигляді клинців, а при великій товщині вирізайте «плічка». При цьому з одного боку клинка потрібно залишити деревину для кращого з’єднання прищепних компонентів. Важливий момент: живці слід нарізати із середини пагонів. Не використовуйте верхню частину з пагонів осінньої заготівлі: більшість гине в період стратифікації. Всі зрізи робіть швидко, щоб поверхні не встигли окислитися. Після з’єднання компонентів місце щеплення акуратно та щільно обв’яжіть поліетиленом і помістіть саджанці в ящик, застелений плівкою, пересипаючи кожен ряд шаром зволоженої тирси чи перлітом.
ЧЕКАЄМО РЕЗУЛЬТАТУ
Ящик із щепленими живцями близько одного місяця тримайте в приміщенні з температурою плюс 26–28 градусів і вологістю повітря 85–90 відсотків. У цей період стежте, щоб не пересихала тирса, періодично оглядайте саджанці. Щеплення можна вважати успішним, якщо на стовбурцях сформується круговий каллус на місці спайки. До цього часу може початися набухання бруньок, відновлення кореневої системи. Такі саджанці пересадіть у контейнери і тримайте при кімнатній температурі, поливаючи теплою водою.
У ҐРУНТ
Весною, як земля відтане, пересадіть у відкритий ґрунт або теплицю. Подальший догляд за ними такий самий, як і за звичайними деревами волоського горіха.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.