«Інколи мені не вдається розсада капусти, тому я її купую», – каже жіночка на ринку, де саме в розпалі торгівля розсадою. «А в мене просто немає місця», – підключається друга, прискіпливо вивчаючи запропонований асортимент.
Покупка розсади – це лотерея, однак нерідко без цього не обійтись. Звісно, сорт не вгадаєш, однак є ознаки, на які слід звертати увагу. Краще, звісно, купувати розсаду в перевірених продавців. Купуючи вперше, попросіть їхні координати.
Добросовісний продавець зацікавлений у постійних покупцях, тож охоче залишить свої контакти. Якщо якість розсади вас влаштує, телефонуйте йому й наступного року.
Розсада має бути не перерослою, приземкуватою, міцною, листочки – зеленими і рівними, без ознак хвороб. Скручені, білий наліт або плями на листі свідчать про низьку якість розсади чи хвороби.
Бажано, щоб на корінцях була невелика грудочка землі. Найкраще купувати розсаду в горщечках. Водночас саме корені можуть підказати наявність хвороб: кили, кореневої гнилі та інших. Коренева шийка має бути без перетяжок, бо це ознака чорної ніжки. Не купуйте сильнорослі кущики з яскравою густою зеленою масою, бо це може свідчити про надмір азоту.
Розсада білоголової капусти придатна для висаджування у 50-60-денному віці у фазі 5-6 і більше справжніх листочків.
Добре розвинена розсада томатів у 50-60 днів повинна мати 6-7 чи більше листочків. На рослинах у 70-75 днів може бути 8-10 справжніх листочків і бутони, а на першій китиці – навіть квітки. Розсаду помідорів краще обирати пікіровану.
Розсада перцю готова до висаджування в 40-50-денному віці, має бути 15–17 см заввишки. Розсада баклажанів – 16-18 см з 5 листочками.
Розсаду гарбузових вирощують до появи третього справжнього листка. У розсади звичайних сортів огірка над другим справжнім листком прищипують верхівку стебла, що сприяє його потовщенню, швидкій появі стебел другого і третього порядку, збільшенню кількості жіночих квіток, а отже, врожаю. Для висаджування на постійне місце розсада готова за тиждень після прищипування.
Придбаний посадковий матеріал висаджуйте одразу ж, за хмарної погоди або ввечері.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.