Блискавки рідко потрапляють у людей, але це одне з найнебезпечніших природних явищ. Якщо поруч опиниться той, хто своєчасно та грамотно надасть першу допомогу, шансів на виживання у потерпілого буде набагато більше.
ТРОХИ ФІЗИКИ
Основна причина загибелі людини під час грози – ураження електричним струмом при прямому ударі блискавкою безпосередньо в неї. Реальну небезпеку становить спалах блискавки, коли грім гримить одразу за нею.
Удар отримують також, просто стоячи на землі, завдяки кроковому потенціалу, який може уразити одночасно кількох людей. При такому ударі блискавки в землю між стопами виникає різниця потенціалів, струм піднімається вгору по одній нозі через весь тулуб і виходить іншою.
Ще два види ураження: знаки блискавки (їх утворенню сприяють піт і мокрий одяг), які виникають, коли струм проходить лише поверхнею шкіри, та відбитий спалах – електричний розряд, відбитий від будівель, дерев та інших людей.
НАСЛІДКИ
Миттєвий удар блискавки може спричинити параліч, глибоку втрату свідомості, слуху та зору, зупинку дихання і серця, зниження артеріального тиску, серцеву аритмію, судоми. На тілі постраждалого залишаються химерні опіки у вигляді гіллястих червоних дерев.
Якщо при цьому залишається живим, отримані травми дуже тяжкі: дехто вже ніколи не зможе повністю відновитися. Є, звісно, й щасливці. Через удар блискавки найбільше страждають серце та мозок, трапляються опіки внутрішніх органів.
ПЕРШІ ДІЇ
- Насамперед у потерпілого потрібно перевірити наявність пульсу та дихання. І негайно викликати швидку допомогу. Потім перенести в безпечне місце. Торкатися постраждалого безпечно, в його тілі заряд не залишається, а йде в землю.
- Якщо непритомний, але серцева діяльність збережена, покладіть його на бік або спину, повернувши голову вбік, щоб язик не запав у дихальні шляхи. Якщо не дихає, то потрібно, не зупиняючись, почати робити штучне дихання з рота до рота. При зупинці серця – у перші секунди штучне дихання та безперервний непрямий масаж серця.
- Коли ж постраждалий при свідомості, покладіть його в горизонтальне положення, підніміть ноги на 20–30 см, підклавши валик. До приїзду «швидкої» дайте знеболювальне (парацетамол або ібупрофен) та заспокійливе (настоянку валеріани, корвалмент). Покладіть на голову мокру, холодну, згорнуту в кілька шарів тканину. До опіків також прикладайте холодну, рясно змочену тканину або полийте їх чистою проточною водою. Обпалений одяг зніміть, уражене місце накрийте чистим перев’язувальним матеріалом. Не переміщуйте потерпілого без необхідності, якщо немає впевненості, що він при падінні не отримав травми хребта. Якщо доведеться доставляти його до найближчого лікувального закладу самостійно, обов’язково покладіть на ноші й постійно контролюйте самопочуття.
Валентина ЛІХАНОВА.