Перше вересня – особливий день для школяриків, студентів, аспірантів, батьків і педагогів. Неймовірні айстри, схожі на зірки, у дитячих руках. Білі банти на малих дівчачих голівках. Фото на згадку і великі надії, у кожного свої… Здається, усім нам, дорослим, знайомі ці емоції, як і срібний голос дзвіночка на шкільному подвір’ї, що запрошує до Храму Знань, але щороку він лунає, наче вперше…
Нові глобальні тенденції, привнесені часом і суспільством, – вирізнятимуть і цьогорічний навчальний процес. Приміром, батьки школярів відзначають світоглядні зміни у відносинах зі школою, яку дедалі більше сприймають як провайдера освітніх послуг, до якості котрих починають висувати певні вимоги. На їхню думку, меншає й наліт «сакральності» вчительської професії; натомість приходить розуміння, що авторитет учителя – то не данина професійній приналежності чи посаді, а результат тривалих зусиль, любові до дітей, педагогічної майстерності, готовності й відкритості до змін. Міцнішає й усвідомлення того, що загальна середня освіта є безоплатною, а будь-які форми тиску на батьків щодо сплати ними коштів чи примушування до придбання робочих зошитів, підручників, комп’ютерної техніки, проведення ремонтів у класах тощо – неприпустимі; можлива лише благодійна допомога батьків – винятково за власною ініціативою та на добровільних засадах.
Краще орієнтуватися у нових обставинах шкільного життя, обмінюватися досвідом у розв’язанні шкільних проблем і знаходити вихід батькам школярів, хоч би де вони мешкали, допоможуть і групи в соцмережі, як-от фб-спільнота «Батьки SOS», до якої вже приєдналися понад 90 тис. батьків. Створили свої групи для професійного спілкування й учителі; чи не найвідоміша – «Уміти вчити: спільнота освітян».
Головна ж новина у житті «першачків» – реформа «Нова українська школа», яка передбачає чимало незвичного. Важкий портфель і обов’язкова шкільна форма відтепер у минулому. Портфоліо особистих досягнень – замість оцінок. Індивідуальні зустрічі й спілкування – замість батьківських зборів. Природний ритм життя дитини – замість муштри. Пізнання світу – через гру, а науки – через світ. У 6-річок виховуватимуть уміння висловлювати свою думку, працювати в команді, вирішувати проблеми. Навчання буде нерозривним від практики й акцентованим на успіхах, а не помилках. Кожна дитина може розкритися. Такі постулати програми НУШ, яку запроваджують у початкових школах у всіх куточках України.
Доброго ж старту всім, хто прагне нових знань!
Ольга ГОЙДЕНКО.