Запорізька АЕС — найпотужніша в Європі, і нині це окупована територія. Відтак через російських загарбників мирний атом може перетворитися на глобальну загрозу. Ще й ворог лякає ядерною зброєю. До цих викликів треба бути готовими. Під час тренінгу з хімічної та радіаційної безпеки фахівці Головного управління ДСНС України у Запорізькій області дали свої поради на випадок радіаційної чи ядерної загрози.
У ВИПАДКУ АВАРІЇ НА ЗАЕС
Після попереджувальної сирени «Увага всім!» (сигнал, як при повітряній тривозі) додатково буде оповіщення про аварію всіма інформканалами. Обов’язкова зона евакуації навколо ЗАЕС становить 50 км. Люди, які там проживають, повинні своєчасно евакуюватися у безпечні райони. Органами влади буде оголошено місце, куди треба прибути.
А поки заховайтеся у приміщенні, зачиніть вікна, двері, щоб зменшити ураження від впливу радіації. Приготуйте екстрену валізу (документи та їхні копії, цінні речі, гроші, продукти харчування та вода на 2 доби в герметичних упаковках, змінна білизна, запасний одяг, взуття за погодою, одноразовий посуд, ніж, сірники, ліхтарик, радіоприймач, засоби гігієни, індивідуальна аптечка). І чекайте на подальші вказівки.
Перед виходом із дому треба перекрити газ, воду, вимкнути електропостачання. Обов’язково надягнути засоби захисту органів дихання та шкіри: ватно-марлева пов’язка (захист максимум 30 хв.), медична маска (вдягати 2—3 шт, захист на 10—15 хв.), респіратор (захист 1 год.) чи протигаз. Зі збірного пункту евакуації вивозитимуть спецтранспортом.
Мешканці, які проживають у 30-кілометровій зоні спостереження, повинні після відповідного сповіщення починати приймати препарати стабільного йоду.
КОЛИ ПОЧИНАТИ ЙОДНУ ПРОФІЛАКТИКУ
Прийом препаратів йодиду калію дієвий і виправданий тільки в разі аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивних речовин із йодом та за умов, що радіоактивна хмара гарантовано опиниться в регіоні вашого перебування.
Тож прийом слід розпочинати виключно після оповіщення. Алгоритм видачі препаратів визначається органами місцевого самоврядування. Якщо перебуваєте на території, де не прийшло сповіщення про початок йодопрофілактики, проводити її не потрібно!
Йодопрофілактика передбачає прийом пігулки йодиду калію або, в разі відсутності, — певної кількості крапель 5-відсоткової настоянки йоду. Дозування дорослим до 40 років та дітям після 12 років — 125 мг йодиду калію або 44 краплі настоянки йоду на пів склянки. Дітям від 3 до 12 років — 62,5 мг калію йодиду або 22 краплі розчину йоду на пів склянки води за один прийом. Дітям від одного місяця до 3 років — 32 мг йодиду калію (у вигляді крапель у воду або молоко). Якщо пігулка має дозування 250 мг, її потрібно поділити навпіл. І отримаєте необхідну концентрацію. Якщо немає йодиду калію, на будь-яку ділянку тіла можна наносити йодну сітку площею, що дорівнює зовнішній стороні половини вашої долоні. Протягом —7 днів «малюєте» сітку, наприклад, на руці чи нозі.
Якщо є медичні протипоказання або хронічні захворювання, необхідно заздалегідь звернутися до сімейного лікаря або ендокринолога, який фахово розтлумачить ваші заходи безпеки під час надзвичайної ситуації.
ПЕРШІ ГОДИНИ УРАЖЕННЯ
Уникайте перебування на вулиці, бо радіоактивний пил осідає не лише на одежі, а й на дихальних шляхах. Якщо стався вибух, а ви перебуваєте на відкритій місцевості, потрібно сховатися від ударної хвилі в заглибленні землі або знайти укриття, але в жодному разі не поблизу будівель, які можуть бути зруйновані. Треба захистити органи дихання та шкіру. Одягніть маску або за допомогою підручних матеріалів – хустини, шарфу, бафу.
Перед входом у дім зніміть речі, щоб не занести радіоактивний пил. Прополощіть горло і ніс 5-відсотковим содовим розчином, щоб пил не проник в організм. Не панікуйте, залишайте радіо- або телемережу, через які надходитиме подальша інформація, увімкненими.
ДОВІДКОВО
Гліб Репіч, хімік, застерігає від прийому аптечного йоду, який є токсичним, його не можна приймати всередину. Натомість можна виготовити препарат для йодопрофілактики: беремо шипучий вітамін С і розчиняємо у воді, потім додаємо 40 крапель аптечного йоду. Відбувається хімічна реакція: знебарвлений токсичний молекулярний йод відновлюється до нетоксичного йодиду. Додаємо дрібку харчової соди, щоб нейтралізувати кислоту. Препарат йоду готовий. Таку йодопрофілактику проводять одноразово лише під час аварії на АЕС.
Записала Людмила ОПАНАСЕНКО.