ЩЕ НАСІННЯ ВИСІВАЮТЬ І РОЗСАДУ ПЛЕКАЮТЬ
На городі триває посів у відкритий ґрунт та висадка розсади. Схема посадки помідорної залежить від особливостей сорту: для низькорослих це 50х40, 50х30 см; для середньорослих – 60х60, 50х50 см; для високорослих – 70х70 см. Низькорослі сорти перцю висаджують із відстанню 40 см між рослинами та 50–60 см між рядами, високорослі – 50 та 70 см відповідно.
Водночас на підвіконнях доглядають за розсадою пізніх сортів городини. При підготовці грядок видаляють усі рослинні залишки, адже вони можуть стати причиною розповсюдження хвороб. Аби максимально зекономити площу, застосовують змішані (ущільнені) посіви. Швидкоростучу зелень (салат, рукола, кріп) висівають з інтервалом у 14 днів для конвеєрного отримання продукції. Якщо дозволяє погода, на початку травня висівають теплолюбні культури (огірки, гарбузи, квасолю, кабачки, кавуни, дині). Гарбузові краще вирощувати з насіння, що зберігалось 3–4 роки.
Не забувають про передпосадкову підготовку насіння. Зокрема, для дезінфекції можна скористатись 2–3-відсотковим перекисом водню. Його попередньо нагрівають до 38–40 градусів і витримують насіння протягом 7–8 хв. Бажано дотримуватися сівозміни: хрестоцвіті вирощують після пасльонових, зонтичні – після гарбузових.
Запах таких ароматичних рослин, як васильки, аніс, коріандр, кріп, м’ята, чорнобривці, відлякує багатьох шкідників. Тож незайве висадити їх між рядками городини.
У травні збирають урожай ранньої зелені. На початку місяця продовжують висаджувати картоплю. А ось квітневі посадки вже підгортають. Доглядають за посівами цибулі, моркви, буряка, петрушки, кропу. Для захисту городини від травневих приморозків готують тимчасові укриття.
ДЕРЕВА ОБЕРІГАЮТЬ ВІД ПРИМОРОЗКІВ
Важливо бути готовими до підступних травневих приморозків. При температурі мінус один градус гине молода зав’язь, при плюс 3 гинуть бутони, а при плюс 1,5–2 – розкриті квіти. Для захисту від морозу здійснюють задимлення. По всьому саду розкладають димові купи. Внизу поміщають сухий матеріал, а зверху накривають сирим листям, мокрою землею або невеликим шаром землі. Застосовують і дощування. Коли температура опускається нижче нуля градусів, з допомогою шлангу з розпилювачем усі гілки обприскують водою. Льодяна глазур захистить їх від морозу. Зверніть увагу на ягідники: якщо в пагонів чорніють верхівки, це свідчить про ураження шкідниками. Так, у малини це може свідчити про ураження малинною стебловою мухою. Такі пагони потрібно вирізати та спалювати.
Оскільки шкідник полюбляє також ожину, не варто висаджувати ці дві культури поруч. Натомість хорошими сусідами будуть часник та цибуля. А от хімічні препарати застосовують дуже обережно. Зокрема, якщо використовувати їх в період цвітіння, це може бути згубним для бджіл. Також пагони малини у травні підв’язують. Це краще зробити до цвітіння. Здійснюють поливи, розпушують ґрунт, ведуть боротьбу з бур’янами. Проріджують молоді пагони малини. Підживлюють суницю (на кв. м площі 40 г суперфосфату та 20 г калійного добрива).
Продовжують мульчування пристовбурних кругів. Висаджувати в цю пору краще дерева та кущі із закритою кореневою системою.
ДІЛЯТЬ БАГАТОРІЧНИКИ ТА ПІДВ’ЯЗУЮТЬ ЛІАНИ
У квітнику після того, як мине загроза приморозків, висаджують розсаду квітів. Висівають насіння одно- та багаторічних культур. На початку травня висаджують цибулини лілій. На дно укладають дренаж. Ділять кущі лілійників. Для цього не обов’язково викопувати їх із землі. Достатньо оголити кореневище та розрубати лопатою. Діленку викопують, місце зрізу присипають товченим деревним вугіллям, підсушують і висаджують на нове місце.
Під багаторічними кущами розпушують ґрунт. Також на початку місяця триває посадка багаторічників. Проріджують ранні посіви. Посадковий матеріал гладіолусів перед висадкою замочують у теплій воді на дві доби для прискорення проростання. Підв’язують ліани.
У травні цвіте бузок. Його та інші декоративні чагарники можна підживити комплексним мінеральним добривом. Готуються до цвітіння й півонії. Їх можна підживити фосфорно-калійними добривами (8–10 г азоту, 15–20 г фосфору та 10–15 г калію). І тоді цвітіння буде розкішним.