Молочаїв так багато, що їх розмаїттю дивуєшся. Одного разу побачила в колеги на кухні чудернацьку колючу рослину. Справжньої назви «колючки» не знав ніхто. Як з’ясувалося згодом, це молочай. Точніше, молочай Міля.
При натисканні нігтем на стебло звідти бризкає густий липкий білий сік – це ознака всіх молочаїв. Він, до речі, отруйний. Природа наділила молочай Міля химерною зовнішністю: пагони довгі, викривлені, з колючками. Через них рослину в народі називають терновим вінцем. Листки невеликі, а кінчики пагонів вінчають суцвіття з дрібних яскраво-червоних квітів. Квітникарям варто знати, що цвітуть лише молоді пагони.
У догляді вазон невибагливий. Молочай Міля любить максимально освітлені ділянки. За браку світла пагони негарно витягуються. Влітку рослину можна виносити на свіже повітря, прикопавши у ґрунт, або на балкон чи терасу. Поливи помірні, раз на тиждень, але тривале пересушування небажане, відстояною водою кімнатної температури. Обприскування не обов’язкові, але бажані. Хоча сухе повітря молочай переносить легко. Раз на місяць із весни до осені вазон можна підживлювати добривом для кактусів.
Розмножують молочай Міля насінням та стебловими живцями. Пересадки потребує раз на 2-3 роки. Великий горщик не потрібен, важливо лише, щоб був дренажний отвір. Рослина має слабку кореневу систему, і якщо вода всередині буде застоюватись, може загинути через гнилі. До ґрунтів невибаглива, тому можна використовувати будь-який універсальний ґрунт або суміш для кактусів. Бажано лише розпушувати верхній шар. З часом молочай Міля досягає чималих розмірів, через що вазон втрачає стійкість. Щоб не перевертався, під час пересадки можна на дно покласти кілька камінців чи шматок цеглини.
Якщо у приміщенні різко знижується температура, рослина може скинути листя. Щоб кущ був більш пишним, бажано обрізувати кінчики пагонів.
При підготовці до посадки живців молочний сік зі зрізів змивають або ставлять їх ненадовго у теплу воду. Потім 2-3 дні підсушують і висаджують у суміш піску й торфу. Найкраща пора для живцювання – весна й літо. Працювати з рослиною краще в цупких рукавичках, аби не вколотися. За насінного розмноження сортові ознаки можуть не зберегтися.
Молочай Міля вирощують як солітер, та він чудово вписується і в композиції з іншими сукулентами.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.