Про користь кефіру годі й говорити. Ми з дитинства чуємо і знаємо про це. Однак, виявляється, не все так просто, як здається на перший погляд, оскільки сприяти роботі травлення може лише натуральний продукт. На жаль, знайти його на прилавках вітчизняних магазинів стає дедалі важче.
Крім звичайного кефіру, багато виробників налагодили виробництво також біокефіру і так званих кефірних біопродуктів. Щоб нова продукція привернула до себе увагу споживачів, маркетологи та рекламісти придумують найрізноманітніші способи донести нам інформацію про значно більшу користь продукту з приставкою «біо», ніж звичайного кефіру.
Однак мало хто знає, що біокефір та кефірний біопродукт мають істотні відмінності. Зокрема останній, хоч й збагачений пробіотиками, можуть виготовляти не на основі кефірних грибків, а, наприклад, молочнокислих бактерій або лактобактерій. Це дещо зменшує корить для шлунка.
Крім того, до складу кефірних біопродуктів часто входять немолочні компоненти — шматочки фруктів, какао-продукти або цукор та харчові добавки. Для їх виготовлення може бути використана також «хімія» — ароматизатори, підсолоджувачі та стабілізатори, інформацію про наявність яких виробники мають обов’язково вказувати на упаковці. До речі, звичайний біокефір виготовляють з кефірних грибків і він не містить штучних добавок.
На жаль, більшість пробіотичної кисломолочної продукції на вітчизняному ринку, – саме кефірні продукти, а не класичний збагачений біокефір. Для їх виробництва використовують сучасні закваски, які містять культури із так званим стоп-ефектом. Вони недорогі, зручні у виробництві, та найголовніше – збільшують строк придатності продукту. Механізм роботи таких заквасок доволі простий: після того як продукт герметично закривають, живі мікроорганізми завмирають. У такому стані напій може зберігатися понад 2 тижні, тоді як строк придатності класичного біокефіру не перевищує 7 діб. Коли ж ми відкриваємо упаковку, під дією повітря стоп-культура оживає, мікроорганізми починають інтенсивно розмножуватися і продукт швидко прокисає. Саме тому його потрібно вжити протягом дня.
Біокефір, звичайно, корисніший, але збагачені пробіотиками кефірні біопродукти також позитивно діють на кишково-шлунковий тракт. Тож якому продукту віддати перевагу, вирішувати вам. Однак у будь-якому разі перед тим як щось купувати, орієнтуйтеся не на ціну, а насамперед уважно вивчайте етикетку.
Підготував Віктор МИРОНЕЦЬ.