Сіль організму дитини необхідна, адже постачає важливу мінеральну речовину — натрій. Він бере участь у роботі всіх без винятку клітин, від нього залежить передача нервового імпульсу й скорочення м’язів. Для організму шкідливе як надмірне споживання солі, так і її дефіцит.
Оскільки дитячий організм ще не може справлятися з надміром мінералів, то зловживання сіллю особливо небезпечне для нього. Як наслідок, порушується обмін речовин, збільшується навантаження на нирки. Надмір солі негативно впливає на серцево-судинну систему. Більшість батьків про це знають, тому солять їжу трішки, але «на око», додаючи дрібку солі. А це неправильно, бо око і дрібка у всіх різна.
У раціоні дитини норма солі від народження до 10 місяців — 0,2 г, від 10 місяців до року — 0,35 г. Здоровому новонародженому малюку достатньо натрію, що міститься у материнському молоці.
Під час уведення прикорму (каші, овочеві й фруктові пюре, кисломолочні продукти) натрій надходить до організму дитини в достатній кількості з продуктами прикорму.
Коли дитині виповнюється рік, потреба в натрії зростає. Тепер мама може досолювати їжу малюка. Педіатри рекомендують на порцію супу чи пюре додавати половину чайної ложки сольового 25-процентного розчину. Приготувати його можна так: 25 г (близько 5 чайних ложок) солі розчиняють у 100 мл води, 10 хв. кип’ятять на маленькому вогні, додають воду до первинного об’єму і знову доводять до кипіння, проціджують крізь подвійну марлю. Мамі така страва може видатись несолоною, а для дитини цієї кількості достатньо.
У недоношених дітей через кисневе голодування та з інших причин може виникнути гіпонатріємія. Тоді малюк перебуває під наглядом лікарів і отримує необхідне специфічне лікування.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.