Штапики (тонкі рейки) використовуються для кріплення скла у дерев’яних віконних рамах. Прибивають їх після встановлення скла у раму по всьому її периметру. Штапики надійно утримують шибки, герметизують місця прилягання скла до рами, забезпечуючи утеплення, та перешкоджають потраплянню всередину бруду й вологи.
Красиві фігурні штапики виконують ще й декоративну роль, оскільки надають вікнам естетичного вигляду. Важливе значення при цьому має якість рейок. Раніше замість штапиків використовували віконну замазку, однак вона дуже швидко розтріскувалась, відставала, та й вигляд мала менш естетичний. Зараз замість замазки можна ефективно використовувати силікон (герметик). Безколірний буде майже непомітно.
Іноді при пошкодженні шибок виникає потреба разом зі склом замінити і штапики. Заміна також потрібна, якщо старі рейки вже своє відпрацювали. Адже деревина — матеріал не надто стійкий. Якщо ж штапик цілком придатний, то при заміні шибок його можна спочатку демонтувати, а потім знову вставити. Знімають обережно, щоб не пошкодити. Штапики можна придбати або виготовити власноруч. Добре, якщо у господарстві є деревообробний верстат, з допомогою якого можна легко виготовити такі рейки. Форма перерізу може бути прямокутна, опукла, увігнута чи навіть різьблена. Найчастіше штапик роблять із хвойних порід (сосна, ялина), але нерідко використовують і листяні (ясен, дуб, верба, горіх, бук). Зазвичай підбирають з тої ж породи, що й рама, але необов’язково. Важливо лише, щоб деревина була добре висушеною. Рейки нарізають під розмір віконної рами і запилюють їх кінці під кутом 45 градусів. Працювати зручно пилкою з дрібними зубцями. Правильний кут допоможе зробити стусло. Шорсткі краї зачищають дрібнозернистим наждачним папером. Після вирізання необхідної кількості штапики вставляють у віконний отвір та перевіряють точність і правильність розташування. Однак прибивати ще зарано. Оскільки в зоні встановлення накопичується найбільша кількість вологи, штапики необхідно ретельно обробити антисептичним розчином, щоб запобігти гниттю деревини. Фарбувати потрібно до встановлення, щоб не забруднити шибки. Монтують на чисту шибку завжди ззовні скла, щоб волога з вулиці не потрапляла всередину. Основна вимога — щільне прилягання до вікна для забезпечення хорошої герметизації.
Кріпити слід тонкими гострими цвяхами, щоб рейки не розкололись, але під впливом вологи деякі цвяхи можуть з часом заіржавіти. Тому краще скористатись оцинкованими фінішними цвяхами без капелюшків, хоча вони й дорожчі. Молотком також краще користуватись спеціальним, для робіт зі склом. Для кращої герметичності штапики садять на замазку (силікон), а потім прикріплюють цвяхами. Аби при прибиванні випадково не пошкодити скло, в цьому місці до нього прикладають аркуш картону. Цвяхи забивають паралельно склу, щоб не розбити його.
Штапиками також нерідко декорують меблі, особливо якщо там є вставки зі скла.
Василь ГЕРАСИМОВ.