Не люблю хімічні барвники, тому продовжую випробовувати природні фарби. Чесно кажучи, цей метод став для мене справжнім відкриттям! Навіть не думала, що яйця можна пофарбувати звичайною червоноголовою капустою! Вона надасть крашанкам глибокого синього кольору. Не вірите? Спробуйте! Технологія дуже проста.
Капустину (у мене була головка на 800 г) нарізала невеликими довільними шматками. Виклала в каструлю й залила водою так, щоб повністю вкривала шматочки. У процесі варіння капуста віддасть сік і відвару стане більше. Додала 2 столові ложки оцту й 1 столову ложку солі, усе перемішала. Поставила на вогонь, довела до кипіння, зменшила нагрів до слабкого, накривши кришкою, і варила 20 хв. У результаті капуста посвітлішала, а відвар став насиченого фіолетового кольору. Процідила (у мене вийшло близько 0,9 л) через друшляк. Виклала в миску з відваром уже круто зварені білі яйця.
Варити нічого вже не потрібно. Через 30 хв. яйця стали ніжно-блакитними, а через 2 год. набули глибокого синього кольору. Дістала яйця й виклала на паперову серветку. Обсохлі яйця можна для блиску протерти серветкою, злегка змоченою в олії. Капустяний відвар, що залишився, можна використовувати для фарбування ще однієї партії яєць.
До речі, насичено-синя шкаралупа ідеальна для нанесення на неї візерунків. Наприклад, малюнок можна надряпати за стародавньою технологією, зробивши дряпанку. Наносити малюнок можна великим цвяхом, гострим шилом, канцелярським ножем, циганською голкою… На вже пофарбовані яйця гостро відточеним олівцем нанесла малюнок.
Він на дряпанці може бути будь-яким, на відміну від писанки з її чітко традиційними геометричними візерунками. Вістрям продряпала контури — після зняття пофарбованого шару проявиться біла шкаралупа. Ескіз стерла гумкою. У такий спосіб можна намалювати будь-що — починаючи від елементарних орнаментів і закінчуючи складними великодніми символами. Візерунок вийшов дуже виразним.
Зі святом!
Лілія МАТВІЄНКО. м. Житомир.