ВЧАСНО ЗБИРАЄМО ВРОЖАЙ
Це допомагає підвищити продуктивність рослин, адже плоди, що залишилися на кущах, починають наливатися і дозрівати швидше. Для споживання влітку не чекайте, поки в кабачків, огірків, патисонів загрубіє шкірка, насіння стане більшим, а м’якоть жорсткішою.
Періодично проріджують грядки з буряком, кореневою петрушкою, морквою, при цьому забирають коренеплоди, що набрали достатню масу.
До збирання картоплі на зберігання приступають після підсихання та відмирання бадилля. Орієнтовні терміни – з третього тижня серпня до першої декади вересня. При цьому важливо враховувати погодні умови.
У будь-якому разі, перш ніж відправити в сховище, урожай слід добре просушити на відкритому повітрі (якщо погода ясна, то достатньо 2–3 год.), відсортувати, позбутися хворих і пошкоджених бульб.
На площах, що звільнилися, доречно й корисно посіяти сидерати, які позитивно впливають на родючість верхнього ґрунтового шару, покращуючи його структуру та підвищуючи вміст поживних речовин. Крім того, такі проміжні культури оздоровлюють ґрунт і витісняють із ділянки бур’яни. Коли рослини наростять вегетативну масу, їх закладають у ґрунт.
Завбачливі господарі починають запасатися насінням сортів овочів, що полюбилися, на майбутній рік. Потреба у волозі для культур, які продовжують активно плодоносити, залишається високою. У перців, баклажанів, томатів при її нестачі формуються дрібні плоди, а зав’язь опадає. У посушливу погоду не менш важливим є зрошення для коренеплідних культур. Морква, ріпа, редька, буряк без поливу стають грубими та в’ялими.
Капуста – і середньостигла, і пізня – одна з найвибагливіших до регулярного поливу, тому допускати висихання ґрунту під нею не варто. При достатній кількості ґрунтової вологи качан формується щільний і великий.
У сиру погоду не зайвим буде обпудрити рослини та міжряддя золою, щоб уникнути масової появи слимаків. Продовжують боротися з капустяними шкідниками – попелицями, білянками, совками. Крім просіяної золи, використовують біопрепарати, а помітну гусінь та яйцекладки видаляють вручну.
У серпні особливо актуальною стає боротьба з фітофторозом, через значні коливання денної та нічної температур. Тому помідори регулярно оглядають, щоб своєчасно виявити перші ознаки захворювання та не допустити його поширення. Видаляють уражені стебла, а за потреби – і всю рослину. Плоди, зібрані з таких кущів, довго не зберігаються, швидко псуються, тому їх одразу переробляють.
ГОТУЄМО ДІЛЯНКИ ПІД ОСІННІ ПОСАДКИ
У саду також кипить робота – врожай збирається, на переробку відправляється. Займаються господарі й розсадженням суниці. Щоб молоді саджанці встигли вкоренитися до приходу зими, бажано завершити їхню висадку до кінця місяця. Ділянку готують за 1–2 тижні: звільняють від бур’янів, вносять органічні добрива (скошену траву, настій коров’яку або пташиного посліду), за необхідності перекопують, вирівнюють. Схема посадки має бути такою, щоб дорослі рослини не затіняли одна одну й добре провітрювалися. У той же час продовжують видаляти вуса на кущах, висаджених у минулі роки. У посушливу погоду суницю поливають.
Падалиця в саду стає джерелом поширення шкідників і хвороб, тому прибирати її з-під дерев необхідно регулярно.
Вручну забирають виявлені гнізда шкідливих комах, за потреби рослини обробляють біопрепаратами. У цей час активно наливаються плоди на яблунях і грушах пізніх сортів. Аби запобігти появі розломів та тріщин, під навантажені гілки встановлюють підпірки. У пристовбурних колах дерев і навколо кущів, які вже відплодоносили, поверхнево розпушують ґрунт, що ущільнився.
Якщо плануєте розсадження ягідних кущів або посадку нових дерев, то за 2–3 тижні до того починайте готувати відповідне місце. Для осіннього висадження, починаючи із середини вересня, підходять малина, чорна смородина, аґрус, жимолость, зимостійкі сорти плодових дерев.
ЖОРЖИНИ НЕ ЗАБУДЬТЕ ПІДВ’ЯЗАТИ
Із перших чисел місяця приступають до пересадки та поділу деяких багаторічних квітів (наприклад, півонії, лілейників). Продовжують догляд за квітучими рослинами, з яких за необхідності видаляють підсохлі суцвіття, пожовкле листя, уражені хворобами пагони. У серпневу спеку особливо страждають гладіолуси, які потребують систематичного поливу. У високорослих жоржин підв’язують пагони, які без додаткової опори можуть зламатися при сильному вітрі.
Так само актуальні поливи та розпушування міжрядь, а любителям цибулинних квітів час замислитися про придбання або підготовку посадкового матеріалу для осіннього висаджування.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.